« Svibanj 2024 »

PROJEKT NA TEMU POTICANJA MEDIJSKE PISMENOSTI SIGURNO R.A.S.T.I. (RAZMIŠLJAJ, ANALIZIRAJ, SURFAJ, TRAŽI, INFORMIRAJ SE)
Autor: Sabina Gadanec, 25. 5. 2023.

U travnju 2023. započela je provedba projekta Sigurno R.A.S.T.I., projekta koji se bavi poticanjem razvoja medijske pismenosti kod izravnih korisnika projekta: učenika predmetne nastave, njihovih roditelja i odgojno-obrazovnih djelatnika Osnovne škole Molve. U tom je mjesecu učitelj Stanko Molnar proveo online anketu među učenicima predmetne nastave o poznavanju zakonskih okvira, ključnih pojmova vezanih uz nasilje na internetu, metodama zaštite podataka, učestalosti korištenja medija, posjedovanja medija i sl. Ista je anketa provedena i na roditeljskim sastancima svih razrednih odjela predmetne nastave.

U svibnju se u provedbu projekta uključuje i naš suradnik, Centar za sigurniji internet koji djeluje u sklopu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Dvoje njihovih djelatnika, Ana Veočić i Ivan Ćaleta, u našoj je školi boravilo tijekom dva nastavna dana.

Tako su 23. svibnja na Učiteljskom vijeću proveli interaktivno predavanje Rizična ponašanja djece i mladih na internetu – izazovi i mogućnosti za odgojno-obrazovne djelatnike škole, po jednu radionicu Sigurni na internetu? u 7.b, 5. i 8.b razredu te predavanje Odgovorno roditeljstvo u moru digitalnih informacija na roditeljskom sastanku za roditelje učenika 5. i 6. razreda.

Dana 24. svibnja održali su dva roditeljska sastanka, za roditelje učenika sedmih i osmih razreda, te po jednu radionicu u 7.a, 8.a i 6. razredu. Svim uključenima aktivnosti i predavanja jako su se svidjela te su izrazili dojmove da su ponešto novo i naučili. Složili smo se da rješenje nije u zabrani, već u otvorenom odnosu i razgovoru.

Provedba projekta nastavlja se sljedeće školske godine kada će pedagoginja Sabina Gadanec i knjižničarka Ana Molnar Šadek provesti još po 3 radionice u svakom razrednom odjelu predmetne nastave te po jedno interaktivno predavanje za roditelje učenika predmetne nastave, a učiteljica informatike Tajana Krznarić s učenicima će izraditi digitalnu slikovnicu o ponašanju i komunikaciji u virtualnom svijetu dok će članovi Vijeća učenika predmetne nastave snimiti podcast na istu temu. Očekivan završetak provedbe projekta je prosinac 2023.