MATURALAC SEDMAŠA: SUPETAR NA BRAČU (26.6. – 30.6.2016.)
Autor: Ivan Jaković, 4. 7. 2016.

Došao je i taj dugo očekivani tjedan. Sedmaši su, nakon muka u školskim klupama, konačno dočekali dan kad će krenuti na maturalac u Supetar na Braču. Pet dana daleko od škole, briga, roditelja, uzbuđeni su neprospavali noć kako ne bi zakasnili na polazak u ranojutarnjim satima 26. lipnja i tek smješteni u autobusu mogli su malko odrijemati.

Tako drijemajući došli su do Zadra gdje su bile organizirane prve aktivnosti obilaženja rive na kojoj su mogli uživati u zvukovima poznatih morskih orgulja i pozdraviti Sunce. Te dvije zadarske lokacije jako su popularne među turistima, pa tako ni sedmaši nisu ostali ravnodušni na ovo jedinstveno arhitektonsko ostvarenje u kojem se spojila arhitektura i glazba te arhitektura i svjetlo. Uz morske orgulje se nalazi Pozdrav Suncu. Instalacija koju je također osmislio arhitekt Nikola Bašić, a sastoji se od tri stotine višeslojnih staklenih ploča u obliku kruga. Zatim su se prošetali do crkve Sv. Donata i najpoznatijom zadarskom ulicom, Kalelargom.

Sljedeće destinacije bile su u Splitu gdje su razgledali Dioklecijanovu palaču, kod Meštrovićevog spomenika Grgura Ninskog zaželjeli želju i pogledali katedralu Sv. Duje. Za prvi dan je bilo dovoljno razgledavanja, pa su trajektom otplovili do Brača, smjestili se u Villu Supetar i rashladili se kupanjem u moru.

Drugi dan je bio opušteniji i bilo je više vremena za kupanje u moru, što je većini učenika bila najmilija razonoda, ali ipak su odlučili upoznati grad i prošetati se po njemu jer je treći dan bio rezerviran za razgledavanje otoka Brača.

Posjetili su Vidovu goru koja slovi za najviši gorski vrh otoka Brača, ali i najviši otočni vrh na cijelom Jadranu (780 m). Tako visoko im se pružio pogled na najpoznatiju plažu Jadrana „Zlatni rat“ na Bolu te otok Hvar. Kakvo bi uživanje bilo u gledanju najpoznatije plaže ako se ne bi na istoj okupali, stoga su se spustili s Vidove gore i ostatak se dana kupali u moru kod Bola.

Četvrti dan maturalca sedmaši su proveli u kupanju, sunčanju, odmaranju i uživanju, a povodom Dana grada Supetra u večernjim satima su išli na koncert Ivana Zaka. Svi koji imalo prate domaću glazbenu scenu, znaju da je Ivan Zak među ljepšim izvođačima i ženska ga populacija jednostavno obožava. Osim što lijepo izgleda, Ivan i predobro pjeva, pa su se sedmaši brzo uživjeli u njegove brze, ljetne ritmove te se njihali na lagane balade. Tko se još može pohvaliti da je na maturalcu pjevao s Ivanom Zakom? laugh

Zadnji dan maturalca je došao prebrzo, u jutarnji satima su morali spakirati stvari i nakon ručka put pod noge. Stali su još  kod NP Krka, vozili se brodom do slapa Skradinski buk, jednog od najljepših slapova Hrvatske, a zatim mirno nastavili svoj put kućama i u noćnim satima roditelji su ih dočekali ispred škole.

Maturalac je učenicima uvijek jedno predivno iskustvo, nekima čak i prilika za prvo kupanje u moru, pa kako svim sedmašima do sada, tako će i ovoj generaciji maturalac još dugo vremena ostati u sjećanju.