ŠKOLA U PRIRODI
Autor: Ivan Jaković, 23. 6. 2016.

Učenici  4. razreda OŠ Molve i 4. razreda PŠ Medvedičke sa svojim razrednicama Dubravkom Jaković i Krunoslavom Šikulec bili su sudionici Škole u prirodi koja je provedena od 9. do 13. lipnja 2016. godine u Zaostrogu s ciljem upoznavanja južne Dalmacije, načina života ljudi i njihovim običajima, obilaska kulturno- povijesnih znamenitosti, ponavljanja usvojenih i stjecanjem novih sadržaja o prirodi u prirodi, radom, učenjem, igrom i druženjem,te provjerom znanja i iskustva, vježbom i primjenjivanjem naučenog znanja u stvarnoj životnoj sredini, poticanjem na samostalnost, brigu o provođenju higijenskih navika, razvijanjem kulture ophođenja, međusobnog boljeg upoznavanja, stvaranjem novih i produbljivanjem starih prijateljstava.

Program rada Škole u prirodi bio je vrlo bogat i zanimljiv tako da su učenici na putu do Zaostroga imali nekoliko stajanja uz upoznavanje prirodnih znamenitosti naše domovine. Najprije su obišli prekrasne Cerovačke špilje, zatim se vozili  brodicom od Skradina i stigli do NP Krka. Oduševljeni ljepotama Skradinskog buka i ostalih slapova krenuli su prema Zaostrogu.

Slijedeći dan bio je predviđen za obilazak Zaostroga i upoznavanje kulturno- povijesnih znamenitosti tog malog mjesta. Kiša je malo promijenila naše planove, zapravo nas potaknula da ih još više obogatimo. Nakon druženja uz igre s animatorima, rada u grupama uz rješavanje nastavnih listića o putu od Molva do Zaostroga, iznošenju dojmova o prvom susretu s morem i prirodnim ljepotama koje smo obišli, nakon ručka otputovali smo do Makarske gdje smo dogovorili kupanje u bazenima uz provođenje Škole plivanja za neplivače. Ubrzo sunce je obasjalo Makarsku tako da smo obišli njene kulturno- povijesne znamenitosti, pojeli sladolede i vratili se u osunčani Zaostrog te kupali se u moru sve do večere.

Treći dan proveli smo u razgledavanju kulturno- povijesnih znamenitosti Dubrovnika. Poseban dojam na nas ostavili su Stradun, Kneževi dvori, dubrovačka katedrala, Crkva sv. Vlaha te hodanje po zidinama. Nakon ručka i kupovanja suvenira doputovali smo do doline Neretve. Tamo smo imali organiziranu vožnju brodicom i tako vidjeli plantaže mandarina. Nakon večere svi zajedno otišli smo na kupanje.

Slijedeći dan proveli smo u igrama na igralištu, kupanju, upoznavanju biljnog i životinjskog svijeta mora i uz more, te upoznavanju Zaostroga. Uz mnoge zanimljive večernje igre, podjelu priznanja i nagrada, te projekciju fotografija koje su nastale za vrijeme našeg boravka u Zaostrogu, počeli smo spremati kofere za povratak. Budući smo svi zajedno bili jako tužni, učiteljice su nas povele u noćnu šetnju Zaostrogom.

Prijepodne posljednjeg dana proveli smo u kupanju i igrama u vodi. Nakon ručka krenuli smo prema Splitu i upoznali kulturno- povijesne znamenitosti grada pod Marjanom. Ubrzo smo se popeli na Klis, saznali mnoge zanimljivosti o kliškim uskocima, okušali se u gađanju lukom i strijelama, te upoznali nekoliko vještina u borbi mačevima. Na putu prema Molvama  stali smo i u Šibeniku. Nakon okrijepe u Mc Donaldu i sređivanju dojmova o Školi u prirodi krenuli smo prema našim domovima.

Ispunjeni mnoštvom novih spoznaja i iskustava sretno smo se vratili u naše Molve u ranim jutarnjim satima.

Učiteljica Dubravka Jaković