STRUČNA EKSKURZIJA ŠESTIH RAZREDA U GORSKI KOTAR
Autor: Ivan Jaković, 30. 5. 2016.

Učenici šestih razreda su uz pratnju triju učitelja: učiteljice hrvatskog jezika Marije Halaček, učitelja povijesti Mateja Ištvana i pripravnice Sanje Baruškin 23.5.2016. posjetili Gorski kotar.  Tijekom stručne ekskurzije upoznali su se sa četirima značajnim lokalitetima.

Prva postaja bio je muzej u Ogulinu, nekada dom plemićke obitelji Frankopan. Eksponati muzeja ukazuju na bogatu tradiciju Primorsko-goranske županije i na nedavnu ratnu prošlost. Učenici su imali priliku vidjeti maketu šireg ogulinskog područja s oznakama vojne akcije Oluja i fotografije iz tog razdoblja. Instalacija križa s imenima poginulih vojnika približila im je tragičnu stranu povijesti. Muzej sadrži razne predmete iz svakodnevnog života nekadašnjeg poljoprivrednog čovjeka. Uz arheološke eksponate duž hodnika, posebna soba posvećena je alpinizmu i planinarenju. U posebnoj prostoriji, kuli dvorca, nekad zatvorskoj ćeliji u kojoj je bio zatočen i Josip Broz Tito, sada se nalazi oružje iz dvaju svjetskih ratova. Susret s Ivanom Brlić Mažuranić podsjetio je učenike na Priče iz davnine i omogućio im da povežu motive i likove iz djela s rodnim krajem spisateljice. Uspoređivali su i svoje svjedodžbe s njezinom i ovjekovječili susret fotografiranjem.

Na drugom lokalitetu, pilani Mrkopalj, učenici su imali priliku upoznati se s drvnom industrijom te vidjeti cijeli proces obrade drva. Pilana obrađuje jelu, bor i bukvu koji su tipični za taj kraj. Uz vodiča, ušli su u pogone čitavog kompleksa pilane i vidjeli proizvodnju  piljene građe, palete, peleta, zidnih i podnih obloga.

Nakon pilane, ručali su u konobi Volta i nastavili put prema špilji Lokvarki. Spustili su se na 75 metara dubine i razgledali četiri od šest do sada poznatih galerija: Ulaznu, Malu kapelicu, Katedralu i Plesnu dvoranu. Saznali su da je za rast jednog centimetra stalaktita ili stalagmita potrebno stotinu godina, a da je najstariji špiljski stalagmit star dvadeset i pet tisuća godina. Promatrali su različite špiljske boje poput crne, smeđe i crvene nastalih oksidacijom metala i utjecajem vanjskog humusnog tla te mogli prepoznati mamuta sačinjenog od stalaktita.

Zadnja lokacija bila im je kanjon Kamačnik dug 3,2 km. Prigodan za šetnju, trčanje i istraživanje pokazao se savršenim krajem cjelodnevnog izleta. Prolazeći edukativnom stazom, učenici su čitali o biljkama i životinjama u kanjonu i fotografirali njegove ljepote. Fotografije kanjona i ostalih lokacija sljedeći su dan na roditeljskom sastanku skupno predstavili svojim roditeljima i tako podijelili radost putovanja. Učenica Franciska Kapitanić začinila je večer krasnoslovljenjem pjesme Mali pot Ivana Gorana Kovačića koji je iz ljubavi prema svojem rodnom kraju i njegovim ljepotama i u svoje ime unio ime Gorskog kotara.

Učiteljica Sanja Baruškin