STRUČNI SKUP „SLIJEPA I SLABOVIDNA DJECA“
Autor: Ivan Jaković, 6. 5. 2016.

U četvrtak 5. svibnja 2016. u prostorima Novog društvenog doma održan je stručni skup namijenjen djelatnicima u obrazovanju za rad sa slijepom i slabovidnom djecom.

Predavačice su bile učiteljice iz OŠ Tina Ujevića iz Šibenika, škole koja ima jednog slijepog učenika radi kojeg su se prijavili u projekt „Erasmus+“ kako bi stekli iskustva i znanja u radu s takvom djecom.

Njihova se škola povezala sa školom „Moldova Special High School“ iz Rumunjske koja se specijalizirala za rad sa slijepim i slabovidnim učenicima. Učiteljice iz OŠ Tina Ujevića u Rumunjskoj su boravile dva tjedna i od njihovih učitelja prikupljale iskustva i znanja.

Na stručnom skupu, predavačica Marijana Mikulandra (profesorica i koordinatorica Erasmus+ projekta u njihovoj školi) upoznala nas je s mogućnostima prijavljivanja u projekt „Erasmus+/KA1“, obratila nam pažnju na nekoliko sitnica koje su važne da bi nam projekt prošao te nam pokazala na vlastitom primjeru kako ispuniti obrazac. Druga sudionica mobilnosti bila je profesorica Ivana Jardas Duvnjak koja nam je pokazala primjere prakse i pristupa edukaciji slijepih i slabovidnih učenika u školi u Rumunjskoj, a treća predavačica bila je učiteljica razredne nastave, koja radi sa slijepim učenikom, Aneta Lovrić. Ona nam je na vlastitom primjeru pokazala koliko je učenik napredovao u učenju čitanja i pisanja te kako druge učenike obrazuju u ophođenju s njim. Na kraju predavanja održana je radionica čitanja brailleovog pisma, odnosno dešifriranja.

Skup su posjetili i članovi Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije te prisutne ukratko upoznali s uslugama koje nudi njihova Udruga; od različitih naprava koje pomažu slijepima i slabovidnima do edukacije koju oni provode u obrazovnim ustanovama ukoliko je potrebna. Iz Udruge su donijeli naočale koje su prisutni mogli isprobati, a svake naočale su prikazivale određeni poremećaj vida. Svrha tih naočala je da ljudima s dobrim vidom prikažu teškoće s kojima se svakodnevno susreću slabovidne osobe.

Knjižničarka Ana Molnar