„NOĆ KNJIGE“ UZ KNJIGU, ČAJ I SHAKESPEAREA
Autor: Ivan Jaković, 26. 4. 2016.

U četvrtak, 21. travnja, obilježili smo Noć knjige zanimljivim aktivnostima za učenike, ali i njihove roditelje, kako bismo im približiti veselje čitanja knjiga te kako bi uvidjeli da knjiga ne mora biti samo obaveza, već da iz čitanja jedne knjige može proizaći mnoštvo aktivnosti. Na koje smo sve načine obilježili „Noć knjige“ pročitajte u nastavku.

U obilježavanje su se uključile vrijedne učiteljice razredne nastave Katica, Željkica, Ružica, Dubravka, Helena i pripravnica Tajana koje su osmislile aktivnosti za niže razrede te nastavnice hrvatskog jezika Marija, Mirela, pripravnica Sanja te školska knjižničarka za učenike viših razreda. Taj dan su aktivnosti vezane uz „Noć knjige“ započele već od prvog školskog sata kada su učenici 4. razreda ušli u čudesan svijet basni, a nastavili su izvedbom „Šume Striborove“ u Dječjem vrtiću „Pčelica“ te u PŠ Ždala, gdje su čitali i vlastite slikovnice nastale za natječaj „Moja prva knjiga“. Također, učiteljica Dubravka je „Noć knjige“ spojila i sa susretom školskih dramskih skupina koji se održao u Virju u subotu, 23. travnja, (ali o tome možete pročitati više u drugoj vijesti na našoj stranici) s razlogom da sve to uključuje knjige, čitanje i usmeno izražavanje.

„Noć knjige“ se nastavila u popodnevnim satima kada je školska knjižničarka ugostila predškolsku skupinu iz Dječjeg vrtića „Pčelica“ na Pričo-pričaonicu na kojoj se čitala zanimljiva slikovnica „Jakov postaje superjunak“, razgovarali su o superjunacima i njihovim moćima te su dovršavali vlastite superjunake koji spašavaju sve i svakoga, a saznali smo da su neki superjunaci u pauzi nogometaši, a neke superjunakinje princeze. U odlasku ih je knjižničarka počastila začaranim bombonima koji su ih trebali pretvoriti u superjunake.

„Noć knjige“ nije prestala s vrtićarcima, već se nastavila i u večernjim satima kada su se najprije okupili učenici i roditelji nižih razreda. Učiteljice Katica, Željkica i Ružica su za sve okupljene osmislile niz igara koje su uključivale i pročitane lektire. Druženje su započele igrom pantomime u kojoj su se morali pogađati naslovi pročitanih lektira, a završilo se igrom s kockicama u kojoj su učenici, a i roditelji, morali znati sadržaj određenih lektira kako bi mogli napredovati po poljima. Iz učionice se orilo mnogo smijeha i bodrenja te je bilo teško ne uživati u takvom veselju. U to isto vrijeme  su učenici Područne škole Repaš s učiteljicom Helenom imali svoj pidžama party povodom „Noći knjige“, ali o tome detaljnije možete pročitati pod 'Područna škola Repaš'.

Zainteresirani učenici viših razreda su se u „Noći knjige“ družili s posebnim gostom imenom William Shakespeare. Naime, ove se godine obilježava 400. obljetnica od njegove smrti tako da su nastavnice i knjižničarka organizirale svoje aktivnosti na način da se obilježi Shakespeare. Upoznale su okupljene učenice sa životom i djelom W. Shakespearea, učenice su mogle čitati njegove poznate drame i sonete, okušati se u rekombinaciji Shakespeareovih stihova i nasmijati se dobivenim rezultatima, glumiti Shakespearea nacrtanim brkovima i bradom te uživati u isječcima iz filma „Zaljubljeni Shakespeare“ kako bi se zainteresirale za gledanje filma i dublje upoznavanje Shakespeareovog vremena. Uz sve to, učenice su saznale malo više o tradicionalnom engleskom čaju, a i same su isprobale čaj s mlijekom. Naravno, nije nas oduševio čaj s mlijekom, ali barem sada možemo reći da smo isprobale i to. Vrijeme nam je brzo proletjelo u ugodnom druženju i jedva čekamo sljedeću „Noć knjige“.

Knjižničarka Ana Molnar