OBILJEŽEN SVJETSKI DAN VODA
Autor: Ivan Jaković, 29. 3. 2016.

U petak, 18. ožujka, učenici razredne nastave prigodnim aktivnostima obilježili su Svjetski dan voda. Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka s ciljem razvijanja svijesti o očuvanju voda za buduće naraštaje.

Učenici razredne nastave upoznali su se s:

• Važnosti očuvanja čistoće voda
  • Važnosti voda za ljudski organizam
  • Važnosti voda za cjelokupni život na Zemlji
  • Što pojedinac može učiniti za zaštitu voda

Aktivnosti koje su provodili učenici:

• Integrirana nastava
  • Izvanučionička nastava
  • Izrada prigodnih plakata

Europska povelja o vodi

1. Bez vode nema života. Ona je dragocjeno dobro, prijeko potrebno u svakoj ljudskoj djelatnosti.
  2. Slatkovodni resursi vode nisu neiscrpni.
  3. Mijenjati kvalitetu vode znači ugrožavati život čovjeka i ostalih živih bića koja od vode zavise.
  4. Kvalitetu vode mora se čuvati do nivoa prilagođenog njenom korištenju koji predviđa i zadovoljava posebne zahtjeve zdravlja stanovništva.
  5. Ako se voda poslije upotrebe vraća u prirodnu sredinu, to ne smije biti na štetu drugih korisnika, javnih ili individualnih.
  6. Održavanje odgovarajućeg biljnog pokrivača, prvenstveno šumskog, od velike je važnosti za očuvanje vodenih resursa.
  7. Vodeni resursi se moraju stalno kontrolirati.
  8. Dobro upravljanje vodama mora se planirati i registrirati zakonom preko nadležnih institucija.
  9. Zaštita voda traži značajan napor u znanstvenom istraživanju i u stvaranju specijalista za javno informiranje.
  10. Voda je zajedničko nasljedstvo i njenu vrijednost moraju svi poznavati. Zadatak je svakoga da vodu racionalno koristi.
  11. Upravljanje vodenim resursima mora se prije svega vršiti u sklopu sliva, a ne unutar upravnih i političkih granica.
  12. Voda ne zna granice. To je jedan, zajednički izvor, koji traži međunarodnu suradnju.