« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

48. LITERARNI SUSRET „PRERADOVIĆEV ROĐENDAN“
Autor: Ivan Jaković, 22. 3. 2016.

Osnovna škola Molve 17. ožujka 2016. godine sudjelovala je u obilježavanju 48. Literarnih susreta „Preradovićev rođendan“ u Grabrovnici.

Tim povodom u pjesnikovoj rodnoj kući održan je program za sve uzvanike. U sjećanje na Preradovića, krasnoslovljene i opjevane su njegove najznačajnije pjesme. Predstavljen je pjesnikov životopis. Dramska skupina izvela je scensku igru Zaljubljen razred Sanje Pilić, a mali su folkloraši plesom oživjeli tradiciju u Preradovićevu domu.  U nastupu literarnih grupa sudjelovalo je osam škola, a Osnovna škola Molve predstavila se s pet uradaka učenica osmih razreda. Dva prozna uratka bila su Moje tursko putovanje Sofije Paše, Prijateljstvo vrijedno odricanja Ane Leone Lončar i tri pjesme Molvarski ribič Ivane Cenkovčan, Zginola Klaudije Jelinek i Toplina vu srcu Laure Šanjić. Svi literarni uradci otisnuti su u zborniku „Zbornik učeničkih radova: 48. Susret literarnih družina Preradovićev rođendan“ koji je svaka škola dobila na poklon, a naš se nalazi u školskoj knjižnici.

Već tradicionalno, učenici i učitelji prisustvuju otvaranju Preradovićeva rođendanskog poklona  koji dolazi u obliku književnika. Na književnom susretu prisutni su imali priliku poslušati i razgovarati s Brunom Kaumanom, ilustratorom i piscem dječjih slikovnica te kako sam sebe naziva pjesnikom za odrasle. Gospodin Kuaman održao je govor o svojem radu. Naglasio je kako ga motivira uživljavanje u likove životinja i stvari te sagledavanje svijeta iz potpuno drugačije perspektive. Njegove slikovnice, kao Muha Zunza, često su podloga animiranim filmovima. U osvrtu na svoju profesiju, naglasio je teškoće s kojima se današnji mladi književnici susreću i zaželio da ovaj susret bude obostrana razmjena ideja između njega i učenika literata.

Tekst napisala učiteljica Sanja Baruškin