SUSRET S ILUSTRATORICOM ŽELJKOM MEZIĆ
Autor: Ivan Jaković, 11. 3. 2016.

Učenici nižih razreda su jučer, 10. ožujka, sudjelovali na zanimljivoj i poučnoj radionici koju je za njih održala ilustratorica Željka Mezić.

Nakon dugog putovanja iz Zagreba, ilustratorica je započela svoje druženje u našoj školi najprije s učenicima 3. i 4. razreda. Susret se održao u školskom restoranu kako bi svi učenici imali dovoljno mjesta za zadatak koji im je ilustratorica namijenila. Ilustratorica je druženje započela razgovorom o ilustratorstvu; znaju li čime se bavi ilustrator, što je to ilustracija, koja je razlika između ilustracije i slike te im kroz primjere pokazala kako nastaju ilustracije za slikovnice i časopis. Naučili su novi pojam - „autorska slikovnica“ - naziv za slikovnicu koju je ista osoba napisala i ilustrirala. Ilustratorica je pokazala nekoliko svojih autorskih slikovnica, a zaključili smo kako i među učenicima ima nekoliko kreatora autorskih slikovnica jer su stvarali slikovnice za natječaj „Moja prva knjiga“. Nakon teorijskog dijela, slijedio je praktični dio u kojem su se učenici morali opustiti, prizvati maštu i biti ilustratori. Ilustratorica je svakom učeniku dala jedan tekst na temelju kojeg se radila ilustracija, ali vremena za takav zadatak je bilo premalo, pa su za zadaću dobili dovršiti ilustraciju kod kuće.

I učenici 1. i 2. razreda su bili oduševljeni ilustratoricom i njezinom pričom, posebno pričom o ilustriranju dječjeg časopisa „Prvi izbor“. Ilustratorica je i njima u praktičnom dijelu podijelila papiriće s tekstom, samo što je zadatak prilagodila njihovom uzrastu. I opet su nastajale koje kakve šarene i vesele ilustracije koje je dozvala njihova mašta.

Da se pitalo učenike, oni bi se ostali još družiti s ilustratoricom, ali nažalost, druženje se privelo kraju jer ju je čekala još duga vožnja kući. Zahvalili smo se ilustratorici što nam je došla i održala nam tako divno, zanimljivo i poučno predavanje, a ona je učenicima poručila da puno čitaju jer će samo na taj način nahraniti svoju maštu.