PREDAVANJE PROJEKTA „ZDRAV ZA 5“'
Autor: Ivan Jaković, 27. 11. 2015.

U utorak (24.11.) za učenike osmih razreda održano je predavanje projekta ''Zdrav za 5'' s naglaskom na štetnost prekomjernog konzumiranja alkohola. Gošća predavačica bila je policijska službenica Policijske uprave Koprivničko- križevačke  Maja Vrbek.  Vrlo zanimljivo predavanje obuhvatilo je statističke podatke o ispijanju alkohola u Republici Hrvatskoj. Učenici su također upoznati sa štetnosti prekomjernog konzumiranja alkoholnih pića (posljedicama za pojedinca i za njegovo funkcioniranje u društvu), zakonskim odredbama vezanim uz prodaju alkohola i maloljetničkoj delinkvenciji kojoj često kumuje alkohol.   Učenike su najviše zanimale konkretne situacije iz policijske prakse.  Na kraju predavanja učenici su upozoreni na štetnost konzumiranja novih legalnih droga na kemijskoj bazi kanabinoida  (poznatijih kao ''osvježivači'').

O projektu ''Zdrav za 5''

Nositelji projekta

Ministarstvo unutarnjih poslova (Ravnateljstvo policije)
Ministarstvo zdravlja (Hrvatski zavod za javno zdravstvo: zavodi za javno zdravstvo jedinice područne samouprave)
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Ciljane skupine: učenici osmih razreda osnovnih škola i učenici prvih razreda srednjih škola

Ciljevi projekta/ komponente projekta:

· komponenta 1. Prevencija ovisnosti

podkomponenta 1: ovisnost i zlouporaba alkohola (učenici 8. razreda osnovne škole- 2 školska sata)
podkomponenta 2: ovisnost i zlouporaba droga (učenici prvog razreda srednje škole- 2 školska sata)
podkomponenta 3: ovisnosti o igrama na sredu (učenici drugog razreda srednje škole- 1 školski sat)

· komponenta 2. Zaštita okoliša i prirode- izvannastavne aktivnosti na temu „Čist okoliš, zdrava budućnost“ namijenjena učenicima 8. razreda te 1. i 2. razred srednje škole