DRUŽENJE PRVAŠA I KNJIŽNIČARKE
Autor: Ivan Jaković, 29. 10. 2015.

U sklopu nastavne jedinice „Školska knjižnica“, učenici prvog razreda u srijedu, 28. listopada, posjetili su školsku knjižnicu i jedan se školski sat družili s knjižničarkom.

Iako su se već prije upoznali s prostorom školske knjižnice i knjižničarkom, s veseljem su došli još jednom poslušati knjižničarku i porazgovarati s njom. Velika većina učenika prvog razreda svakodnevni su korisnici knjižnice, ali taj su sat upoznali dva nova stanovnika knjižnice za koje nisu znali, a to su mačak Puf i knjiški crv Crvko. Knjižničarka im je ispričala kratku priču o mačku Pufu koji se jednog dana strašno dosađivao, a onda ga je Crvko odveo u knjižnicu i pokazao mu zanimljive knjige. Od toga dana Puf se više nikad nije dosađivao jer je mogao otputovati u izmaštani svijet knjiga. Isto tako, Puf ih je podučio kako se moraju ponašati u knjižnici, kako se moraju odnositi prema knjigama, a knjižničarka im je pokazala kako se posuđuju knjige i na koliko dugo. Kako smo od ove godine prešli na automatizirani način posudbe knjiga, tako je knjižničarka za prvaše izradila članske iskaznice s kojima postaju pravi korisnici školske knjižnice. Osim iskaznica, dobili su i prazne kartončiće izrezane iz hamer papira kako bi oslikali vlastite straničnike koje će koristiti za obilježavanje stranica, a mačak Puf im je podijelio podsjetnike na kojima piše kako se treba ponašati u knjižnici i prema knjigama. Njihova učiteljica je rekla kako će si podsjetnik mačka Pufa zalijepiti u svoje čitateljske bilježnice u koje će bilježiti što sve čitaju. Zatim su se zaputili u svoj razred, a pod odmorom su odmah posjetili školsku knjižnicu kako bi isprobali svoje nove članske iskaznice.

Knjižničarka Ana Molnar