ŠKOLA U PRIRODI
Autor: Ivan Jaković, 16. 6. 2015.

Škola u prirodi je i ove godine bila organizirana za učenike 4. razreda. Tako su učenici od 7. do 10. lipnja mogli upoznati mali dio Dalmacije. Vrlo rano smo se sakupili ispred škole, smjestili se u autobus, mahnuli svojim roditeljima i krenuli na dalek put.

Krenuli smo prema Klisu. Tamo su nas dočekali „uskoci“, mještani obučeni u uskočke uniforme. Na dva sata smo se vratili u prošlost, u 16. stoljeće kada su taj kraj napadali Turci. Mogli smo se okušati u gađanju lukom i strijelom, a nakon toga smo sudjelovali u radionici izrade suvenira od gipsa. U popodnevnim satima smo došli u Zaostrog. Smjestili smo se u sobe, upoznali svoje animatore  te pravila ponašanja u hostelu. Nakon toga smo imali testiranje u plivanju, večeru i zabavu dobrodošlice.

Drugi dan smo autobusom krenuli prema  delti rijeke Neretve. Tamo su nas dočekali mještani s tradicionalnim neretvanskim lađama kojima smo plovili kanalima i rukavcima delte Neretve i upoznali bogat biljni i životinjski svijet. U popodnevnim satima toga dana imali smo školu plivanja za neplivače, natjecateljske igre  na plaži i u vodi, a imali smo i slobodno za kupanje i istraživanje obale i priobalja. Slijedile su sportske igre  na igralištu, gađanje lukom i strijelom te društvene igre. U večernjim satima smo imali izbor kralja i kraljice. Svojom spretnošću, brzinom i izdržljivošću tu titulu su zaslužili naš Filip i Valerija.

Treći dan smo išli u Makarsku gdje smo posjetili Malakološki muzej i vidjeli najljepše i najraskošnije zbirke školjaka, riba i rakova ovog dijela Europe. Ponovno su slijedile igre u vodi, a ovaj puta i vožnja kajacima.

Te večeri su animatori organizirali baloon games, a na kraju su se oprostili od nas podjelom diploma te prezentacijom fotografija koje su snimili u tri dana našega druženja s njima.

Zadnji smo dan imali malo više vremena za kupanje i igre u moru. Nakon ručka smo spakirali svoje stvari i krenuli u smjeru naših Molva. Ipak još nije bio kraj našoj školi. Zaustavili smo se u Splitu gdje smo razgledavali gradsku jezgru: Dioklecijanovu palaču, Peristil, Vestibul, spomenik Grguru Ninskom i Marku Maruliću.

U ta četiri dana smo upoznali puno novih prijatelja, vidjeli nove krajeve naše domovine, sakupili nova znanja i lijepe doživljaje. Bilo je lijepo, ali je brzo prošlo.  To lijepo iskustvo će nam dugo ostati u sjećanju.

Maja Hudjek, Veronika Vindić, 4.r.