ŠKOLSKO STRUČNE EKSKURZIJE
Autor: Ivan Jaković, 9. 6. 2015.

U petak, 22. svibnja 2015., učenici OŠ Molve proveli su dan na školskoj stručnoj ekskurziji upoznavajući različite dijelove svoje domovine. Kako im je bilo te što su doživjeli i novog naučili, pročitajte u nastavku...

Prvaši: Koprivnica

Unatoč hladnom kišnom vremenu, 22. svibnja 2015. učenici prvih razreda Matične škole Molve i područnih škola (PŠ Repaš i PŠ Medvedička) te dvoje drugaša PŠ Medvedička sa svojim učiteljicama Željkicom Čerepinko, Marijom Jadan i Ivanom Barić posjetili su grad Koprivnicu. Krenuli su autobusom, ali samo do Željezničkog kolodvora Virje odakle su put nastavili vlakom do Koprivnice. Većini učenika je to bila prva vožnja vlakom pa je stoga to bio i poseban doživljaj. U Koprivnici su obišli željeznički kolodvor. Naučili su što rade djelatnici željezničkog kolodvora, kako se zovu te mnogo toga o željezničkom prometu. Nakon toga su obišli autobusni kolodvor te isto tako naučili o autobusima i autobusnom prometu. Putovanje su nastavili autobusom do Jagnjedovca. Tamo su posjetili imanje „Sunčano selo“. Imanje obuhvaća tradicionalne građevine iz prošlog stoljeća, igralište za razne sportove, vidikovac s pogledom na cijeli kraj, ribnjak, koral i gospodarske zgrade. U pratnji vodiča naučili su mnogo toga o prošlosti, popeli se na vidikovac, malo poigrali te put nastavili do seoskog imanja Jastrebov vrh u Bakovčicama. U pratnji njihova domaćina obišli su mali zoološki vrt i naučili štošta o domaćim i divljim životinjama. Na kraju su umorni i pokisli fino ručali domaću hranu u restoranu imanja. Puni dojmova autobusom su se vratili u Molve.

Drugaši i trećaši: Đurđevac – Koprivnica – Veliki Bukovec

Učenici drugog i trećeg razreda OŠ Molve i Područnih škola Medvedička i Repaš imali su stručnu školsku ekskurziju po županiji. Posjetili su Stari grad u Đurđevacu i obišli galeriju.

U Koprivnici su obišli tvornicu Podravka,  Muzej prehrane i gradsko središte. Putovanje su nastavili prema Velikom Bukovcu do seoskog imanja Požgaj gdje su imali panoramski  razgled, posjetili dvorac Drašković, tvornicu parketa“Požgaj“, etno zbirku „Bukovečka stara hiža“ i crkvu Sv.Franje Asiškog. Nakon ručka imali su popodnevni edukativno-zabavni program kroz koji su upoznali autohtone pasmine domaćih životinja i igrali tradicionalne igre te tako učili i zabavljali se.

Petaši: Hrvatsko zagorje

Učenici petih razreda putovali su na školsku stručnu ekskurziju u Hrvatsko zagorje. Najprije su posjetili Muzej krapinskog pračovjeka u Krapini, zatim razgledali dvorac Veliki Tabor u Desiniću, a na povratku su se zadržali u Varaždinu. Uz stručnu pratnju obišli su tvornicu „Vindija“, a dan završili na 3D kino-projekciji „Asterix: grad bogova“ povezujući tako film s nastavom povijesti i medijske kulture.

* Nema fotografija jer je vrijeme bilo loše i nisu se fotografirali J

Šestaši: Ogulin – špilja Lokvarka

Rano ujutro s veseljem smo krenuli na školsku stručnu ekskurziju. Posjetili smo grad Ogulin koji smo detaljno razgledali, diveći se poznatom Julinom ponoru. U Zavičajnom muzeju grada Ogulina dočekala nas je gospođa obučena u nama vrlo neobičnu odjeću, bila je to Ivana Brlić-Mažuranić koja nas je upoznala sa svojim životom i radom. Nakon razgleda malo smo odmarali i krenuli prema Lokvama. Tamo smo posjetili spilju Lokvarku u kojoj nam je bilo jako zanimljivo, neki od nas smo se čak i bojali uči unutra jer je djelovalo jako mračno i tajanstveno. Poslije spilje posjetili smo i muzej žaba gdje nas je dočekao vodič koji nam je objasnio sve o žabama i zašto je taj muzej posvećen samo njima u ovome kraju. Na kraju našeg putovanja završili smo u McDonald'su gdje smo se počastili.

Osmaši: Vukovar

Osmaši su bili na školskoj stručnoj ekskurziji u Vukovaru i Osijeku. Za vrijeme dugog putovanja pripremali smo se za obilazak Vukovara te uočavali raznolikost i posebnosti područja kojima smo putovali. U gradu heroju najprije smo razgledali vukovarsku bolnicu, čiji je jedan dio sačuvan kao memorijalni muzej radi svih žrtava stradanja u ratu 1991. godine. Duboko potreseni sudbinama ljudi u podrumu, krenuli smo na sljedeće odredište bolesnika, na Ovčaru, a zatim i na vukovarsko groblje. Vidjeli smo i poznati vodotoranj i posjetili Spomen dom. Obišli smo i  tenk Blage Zadre na Trpinjskoj cesti. Malo veselja u ovome obilasku pridonijela je činjenica da se grad polako obnavlja. Na povratku je slijedilo kratko razgledavanje grada Osijeka i katedrale.

Morali ste primijetiti kako neki razredi nedostaju na popisu, pa ćemo vam razriješiti taj misterij. Riječ je o tome da će učenici četvrtog i sedmog razreda svoje „ekskurzije“ imati kasnije odlaskom na more. Četvrti razred će pohađati školu u prirodi, a sedmi razred maturalac. Ali... o tome ćemo kad za to dođe vrijeme.