« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

KNJIGA, NOVI ČLAN OBITELJI?
Autor: Ivan Jaković, 24. 2. 2015.

Učenici četvrtog razreda Osnovne škole Molve pod vodstvom svoje učiteljice Katice Ištvan provode projekt pod nazivom „Knjiga, novi član obitelji?“. Cilj njihovog projekta je promicanje i poticanje čitanja knjiga , ali ujedno i motivacija učenika za čitanje i skretanje pozornosti da se u knjižnici nalazi mnoštvo knjiga iz različitih područja, a ne samo lektira.

Od učenika i članova njihovih obitelji očekuje se da kroz zajedničko čitanje neposrednim primjerom pokažu djeci da je čitanje korisna i zanimljiva aktivnost uz koju uče, maštaju, zabavljaju se i druže.

Jučer 23.2.2015. u večernjim satima u školi su se okupili učenici četvrtog razreda zajedno sa svojim roditeljima povodom Međunarodnog dana materinskoga jezika koji se obilježava svake godine 21. veljače od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Aktivnosti koje su učenici predvidjeli zajedno sa svojom učiteljicom održane su na našem zavičajnom kajkavskom govoru. Učenici, roditelji i gosti (Ivan Jaković, Marina Sabolović, Marija Halaček i Helena Kovač Markov) čitali su pjesme zavičajnih autora na kajkavštini.

U razredu je bila izložena mala zbirka knjiga zavičajnih autora koji su pisali što standardnim jezikom što kajkavskim. Zbirka je inače iz fonda školske knjižnice.

Profesorica Marija Halaček je sve prisutne uvela u govorna područja kajkavštine uz naglasak na važnost upotrebe i učenje zavičajnog (materinskog) govora.  Gost, zavičajni autor mnogih igrokaza i pjesma Ivan Jaković je govorio učenicima o svom stvaralaštvu kako je, kada i zašto počelo njegovo pisanje i ljubav prema materinskom govoru.

Na kraju su učenici prema ulogama pročitali jedan njegov igrokaz kojim su autora vratili u prošlost,a sve prisutne dobro nasmijali.

Roditelji su imali mogućnost pregledavanja izložene zbirke te čitanja pjesama na kajkavštini.

Helena Kovač Markov