« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

VEČER S MATOM LOVRAKOM
Autor: Ivan Jaković, 15. 12. 2014.

12.12.2014.godine u večernjim satima u holu naše škole priveden je kraju na poseban način ovogodišnji projekt učenika 3.razreda  posvećen poznatom dječjem piscu Mati Lovraku povodom 115. godišnjice njegovog rođenja i 35 godina od smrti. Učenici, njihovi roditelji i svi zainteresirani došli su na VEČER S MATOM LOVRAKOM čiji je lik ovog omiljenog dječjeg pisca odlično uprizorio ravnatelj naše škole Ivan Jaković. Kroz intervju s učenicima dočarao je svim prisutnima svoje djetinjstvo, učiteljski poziv , nastajanje dječjih romana,a posebno se osvrnuo na pisanje njegovih  najpoznatijih  romana za djecu “Vlak u snijegu „ i „Družba Pere Kvržice“.

Učenici 3. razreda  su odlučili ove godine „posvojiti“ književnika Matu Lovraka i to iz dva razloga.

Prvi je taj što je 2014. godina posebna po tome što se u njoj obilježava 115 godina rođenja   i 35 godina od smrti  ovog omiljenog dječjeg pisca.

Drugi razlog je da upravo te obljetnice iskoristimo za bolje upoznavanje samog književnika i njegov književni rad.

U dogovoru s učiteljicom Dubravkom Jaković  i roditeljima ovo cijelo polugodište bilo je u znaku METE LOVRAKA. Učenici su bili jako vrijedni i puno toga istražili i napravili:

Pročitali njegovu biografiju

Pročitali lektirno djelo Vlak u snijegu

Posjetili Školski muzej u Zagrebu gdje je izložena njegova radna soba u kojoj je pisao

Slikali portret književnika

Pisali mu pisma u kojima smo postavljali pitanja na koja smo željeli doznati odgovore

Izradili rodno stablo iz kojeg smo saznali da je otac M.L. iz Sirove Katalene

Istražili koliko ima OŠ sa imenom Mate Lovraka

Napravili plakat sa popisom njegovih najznačajnijih dječjih romana

Istražili na koje je sve jezike preveden roman Vlak u snijegu

Pogledali film Vlak u snijegu

Pročitali još neka njegova dijela

Izradili natpis za vrata učionice LOVRAKOVE PČELICE

Napravili plakat- naslovnicu za roman Vlak u snijegu

Mala dramska grupa , a čiji su članovi većina učenika iz 3. razreda, priprema scensku igru Vlak u snijegu koja će biti izvedena na ovogodišnjoj Božićnoj priredbi.

Za završnicu projekta  pripremili su VEČER S MATOM LOVRAKOM ( kojeg je odlično odglumio naš ravnatelj Ivan Jaković), a koju su uspješno vodili Renata Lodeta, Dario Kopričanec i David Vindić. Učenici 3.razreda otpjevali su na početku programa dobrodošlice poznatu pjesmu iz filma Vlak u snijegu KAD SE MALE RUKE SLOŽE.

Regina Halaček je izradila  prezentaciju s najvažnijim detaljima iz njegovog života i prikazala je te večeri svim prisutnima. Knjižničarka Marina Sabolović  pomogla  je oko intervjua kojeg su vodili sa Matom Lovrakom Nikola Vincek, Magdalena Balogović i Nika Gazdek te  sastavila mali kviz kojim su svi prisutni mogli provjeriti svoje znanje o životu i radu književnika. Pedagog škole je pročitao izvadak iz književne kritike o književnom stvaralaštvu Mate Lovraka i o ustanovljenju književne nagrade pod nazivom Mato Lovrak koja se dodjeljuje  od 1993.g.svake godine u Velikom Grđevcu ( rodnom mjesti M.L.) književniku za najbolji dječji roman u protekloj godini. Također nam je pomogao oko tehničke podrške koja je bila potrebna za uspješnu realizaciju te večeri. Nakon književnog susreta, učenici su čitali u krugu priču  Mate Lovraka DVA KAPUTA i porazgovarali o glavnoj poruci priče. Za vrijeme čitanja priče u krugu, knjižničarka je ukratko  porazgovarala s roditeljima o važnosti čitanja. Još jednom je podsjetila roditelje da će u idućem polugodištu učenici nositi kući „NAPRTNJAČU“ s knjigama i pričama uz koje će se družiti svi ukućani kroz sedam dana koliko će se dugo zadržavati naprtnjača u domu svakog učenika.

Večer je završila sa malom zakuskom i željom učenika 3.razreda da posjete Centar Mate Lovraka u Velikom Grđevcu.