OŠ MOLVE U POLJSKOJ!
Autor: Ivan Jaković, 9. 12. 2014.

Ponovno su srca Comenius partnera iz Litve,Italije, Mađarske, Poljske, Hrvatske i Turske kucala jednakim ritmom na 5.mobilnosti  od 23.11. – 29.11. Ovog puta domaćin partner bila je Poljska, točnije škola Gymnazjum Marii Konopnickiey iz Szydlowa, mjesta oko 15 km udaljenog od grada Piotrkow Trybunalski.

OŠ Molve predstavljale su: učenica sedmog razreda Veronika Vrčak,učenica šestog razreda Sabrina Ivančan, učiteljica matematike Danijela Večenaj, učiteljica povijesti i geografije Biljana Vargek Kantar te koordinatorica projekta, učiteljica engleskog jezika Mirjana Kelemin.

Tema ove mobilnosti bile su kulturne manifestacije i njihovo obilježavanje u spomenutim zemljama Comenius projekta. Upoznali smo kulturno – umjetničke, sportske, glazbene  i povijesne manifestacije te uočili sličnosti i različitosti u tradiciji i običajima.

S obzirom na bogato kulturno nasljeđe Hrvatske bilo je izrazito teško odabrati koje kulturne manifestacije prezentirati. Prezentacija je bila praćena logom našeg glavnog sponzora INA-e, a odlučili smo prikazati održavanje ovih manifestacija: Podravskih motiva, Renesansnog festivala, Picokijade i Sinjske alke. Učenice su odlično prezentirale i zasluženo dobile veliki pljesak.

Sudjelovali smo i u vrlo zanimljivim radionicama. Izrađivali smo božićne ukrase i oslikavali svijeće, a vrhunac kreativnosti bila je izrada vlastitih božićnih kuglica u tvornici koja je najveći izvoznik božićnih ukrasa u Europi.

Ovih šest dana koliko smo proveli u Poljskoj bili su ispunjeni gostoljubivošću i srdačnošću domaćina, posebno roditelja i zamjenskih obitelji koji su se potrudili da se naši učenici osjećaju ugodno baš kao u vlastitom domu.

Imali smo prilike uživati u tradicionalnim jelima i običajima,ali i produbiti znanje o Poljskoj.

Posjetili smo Varšavu, glavni grad te kulturno i obrazovno središte države na obalama Visle. Stari grad (Stare Miasto) s djelomično očuvanim srednjovjekovnim zidinama i baroknim kućama, a koje su uvrštene kao dio UNESCO –ove svjetske baštine. Uživali smo šetajući Wilanowom, baroknim dvorcem kralja Jana III. Sobjeskog, vidjeli „dvorac na Visli“ posljednjeg kralja Stanislava Poniatowskog te spomenik najvećem poljskom skladatelju Fredericu Chopinu. U Lodzu, trećem po veličini gradu, smještena je škola filma iz koje su potekla neka  imena poznatih redatelja među kojima je i Roman Polanski. Tu smo imali prilike  razgledati i biti dio filmskog seta te posjetiti muzej kinematografije i animacije. Osim brojnih kulturnih znamenitosti u Lodzu se nalazi i najveći trgovački centar u Europi, smješten u nekadašnju tvornicu, što ne čudi s obzirom da je grad značajno industrijsko središte.

Na uzvisini Jasna Gora u Czestochowi obišli smo jedno od najvažnijih katoličkih hodočašća u Europi poznato po čudotvornoj slici crne Marije s Isusom.

Nismo ostali zakinuti ni za prirodne ljepote. Posjetili smo prirodni rezervat Niebieskie Zrodla  (Plavi izvor) smješten u dolini rijeke Pilice u mjestu Tomaszow Mazowiecki. Zanimljiv krški fenomen gdje kroz vapnence izvire voda plavo – zelene boje tvoreći gejzire od pijeska te rudnik pijeska Groty Nagorzyckie. Danas je ovaj rudnik pretvoren u muzej gdje posjetitelji mogu vidjeti oruđa korištena prilikom iskopa i predmete od stakla dobivene od pješčanog kvarca.

Naravno, sve što je lijepo kratko traje. Vrijeme nam je naprosto preletjelo i stigao je čas odlaska. Kući smo krenuli prepuni pozitivnih dojmova i doživljaja te stekli još jedno nezaboravno iskustvo.

Biljana Vargek Kantar, učiteljica povijesti i geografije