« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

S COMENIUSOM TJEDAN DANA U MAĐARSKOJ!
Autor: Ivan Jaković, Marija Halaček, 5. 11. 2013.

U razdoblju od 21. do 26. listopada 2013. učenici i učitelji OŠ Molve sudjelovali su u prvoj mobilnosti zemalja partnera Comenius projekta ''Let Europe's Rhythm beat in the same heart'' u Mađarskoj u gradu Szolnoku.

U ovom susretu sudjelovale su učiteljice Mirjana Kelemin (koordinator), Marina Đukin i pedagog škole Miroslav Saraga te učenice Arijana Jaković, Velina Kopričanec i Lana Prečko.

Učenice su bile smještene u obiteljima učenika koji su također sudionici projekta iz Mađarske. Nove obitelji, nova okolina za njih je bio pravi izazov.

Za prvi susret tema je bila upoznavanje i predstavljanje škole, mjesta, države, a zemlja domaćin Mađarska, obogatila je prezentaciju likovnim i plesnim radionicama na temu tradicije, kulture i običaja njihovog kraja.

Svaki dan je bio ispunjen mnogim aktivnostima.

Nakon okupljanja u ponedjeljak  i osobnog upoznavanja kolega i kolegica iz zemalja partnera, počeli smo s aktivnostima u utorak. Dan je počeo svečanim obilježavanjem nadolazećeg državnog praznika 23.listopada, dana kada se digla revolucija protiv Staljinovog režima. Velik dan u njihovoj povijesti. Nastavili smo s našim pripremljenim prezentacijama. Poslijepodne smo proveli u razgledavanju grada Szolnoka, a završili ga u zabavnom centru na kuglanju. Mnogima je ovo bio prvi susret s kuglanjem.

U srijedu je njihov praznik, kao što je prethodno spomenuto, pa smo dan proveli u nacionalnom parku Bugacpuszta. Razgledali smo Sepherd muzej, ručali tradicionalni gulaš i nastavili put u obližnji grad Kecskemet te ostatak dana proveli u razgledavanju.

Četvrtak je započeo uzbudljivo. Učitelji su bili na nastavi prirode na engleskom jeziku. Poseban eksperimentalni dvojezični program, gdje učenici uče sve predmete na engleskom jeziku. Bili smo iznenađeni znanjem engleskog tih mališana u 3. razredu.

Nakon nastave, svi zajedno obišli smo Damjanich muzej u centru grada. Upoznali se s tradicijom, odjećom, kućama kakve su gradili nekada i završili smo obilazak radionicom gdje smo izrađivali lutke koje smo ponijeli sa sobom.

Poslijepodne smo proveli u školi na predstavljanju tradicionalne odjeće, plesova, pjesama i glazbe iz Mađarske. Svi smo sudjelovali u pjevanju i plesu. Nastavili smo s likovnom radionicom. Ukrašavali smo kutije i cvijet koji je dio tradicijske nošnje u Mađarskoj.

U petak smo putovali u Budimpeštu u obilazak glavnog grada, a drugi dio dana posjetili smo obližnje mjesto Szentendre, eko- selo.

Večer smo proveli u školi gdje su učenici organizirali Halloween party, te smo svečano završili naš susret u Mađarskoj.

U subotu smo se vratili kući, puni divnih dojmova iz susjedne zemlje Mađarske.  Neke detalje možete vidjeti u priloženim fotografijama.

Veselimo se sljedećem susretu koji će se održati u travnju 2014. godine u Italiji.

Koordinatorica projekta: Mirjana Kelemin