SURADNJA SA ŠKOLOM ZA POSEBNE POTREBE
Autor: Ivan Jaković, Marija Halaček, 4. 11. 2013.

Učenici 3. razreda i 7.a razreda Osnovne škole   Molve s učiteljicama Katicom Ištvan i Mirelom Paša, 14.10.2013. ugostili su učenike Škole za posebne potrebe „Dr. P.Bazijanec“ iz Đurđevca.

Škole su nastavile prošlogodišnju suradnju druženja učenika.

Domaćini, sedmaši,  učenike  đurđevačke škole poveli su u razgled  Molva prema turističkoj ponudi jednodnevnog izleta po Molvama koju sami izradili u prošlogodišnjem projektu. Posjetili  su crkvu, Galeriju molvarskog likovnog kruga i razgledali znamenitosti i značajne objekte u Molvama koje su učenici predstavili gostima.

Nakon razgleda u Osnovnoj školi podijelili su se u dvije grupe. Učenici 3. r.  preuzeli su grupu gostiju nižih razreda, a učenici 7.a razreda preuzeli su učenike viših razreda.

Učenici su zajednički djelovali i družili se u  radionicama tipa integriranog dana. Maleni su najprije imali „malu jesensku svečanost“ u kojoj su se pozdravili pokretima, zvukovima i stihovima,a zatim čitali i učili o sovama i izrađivali ih od papira.
Stariji su dan posvetili lozi. Učili su o njoj kroz pjesmu, razgovor, rad u paru s novim prijateljem i stvaralačke zadatke. Radove su izložili na panou. Zajednički su i objedovali.

Maleni su druženje završili igrama na školskom igralištu „Igrama bez granica“ (tko se boji vuka još, puhanje dušice, prenošenje lopte, poligon s trčanjem i provlačenjem, igra s pjevanjem, graničar).

Domaćini su primili bogate prigodne darove, ali međusobno se zadovoljstvo ni sa čim ne može mjeriti, posebno aspekt prihvaćanja i altruizma kod djece iz obje škole, koji je posebno uočen i zaslužuje velike pohvale.

Za kraj gosti su obišli Dravu i jezero Čingi Lingi.

Dan je veoma uspješno završio. I jedni i drugi bili su sretni i zadovoljni. Zajednički su izvrsno ostvarili zadatke. Pomagali su si i upoznavali se. Shvatili su da koliko god bili različiti ima mnogo toga u čemu su slični i što je važnije da mogu jedni od drugih učiti i pomagati si.

Upoznali su vršnjake drugačijih mogućnosti i unatoč tome uspješno su surađivali i učili.

Zaključak učiteljica je sigurna buduća suradnja. Dogovoren je idući susret 4.12.2013.(Dan invalida) u Đurđevcu kada njihova škola ima Dane otvorenih vrata.

Sedmaši će ovaj projekt povezati sa svojim projektom iz Građanskog odgoja.

Katica Ištvan i Mirela Paša