« Svibanj 2024 »

PROJEKTI OŠ MOLVE KOJE SUFINANCIRA MZO
Autor: Sabina Gadanec, 10. 7. 2023.

A) Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je 21. studenog 2022. Odluku o financiranju projekata prijavljenih na Poziv za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2022./2023. Osnovnoj školi Molve za prijavljeni preventivni projekt Budi siguran, jak i slobodan dodijeljeno je 5000,00 kn.

Specifični ciljevi projekta su pružanje djeci i mladima konkretnih informacija o potencijalno opasnim situacijama i osobama, osvješćivanje prava djece i mladih, poučavanje djece i mladih učinkovitim prevencijskim strategijama u potencijalno opasnim situacijama, poučavanje i osnaživanje odraslih osoba u okolini za razgovor s djecom o nasilju i njegovom sprječavanju.

Udruga roditelja „Korak po Korak“ organizirala je edukaciju odgojno-obrazovnih djelatnika za provođenje dviju razina CAP programa: Osnovnog CAP i Teen CAP programa. Na edukacijama za provedbu obje razine programa sudjelovale su stručna suradnica pedagoginja Sabina Gadanec, stručna suradnica knjižničarka Ana Molnar Šadek i učiteljica prirode, biologije i kemije Željka Ivandija. Nakon završene edukacije, tri educirane CAP pomagačice osposobljene su za provedbu sljedećih aktivnosti u Osnovnoj školi Molve u školskoj godini 2023./2024.:

1) održavanje interaktivnog predavanja svim djelatnicima Osnovne škole Molve o potencijalno opasnim situacijama i načinima pružanja podrške djeci i mladima

2) održavanje interaktivnog predavanja o potencijalno opasnim situacijama i načinima pružanja podrške djeci i mladima za roditelje učenika ciljanih skupina (2. i 3. razred) na roditeljskom sastanku – Osnovni CAP program

3) održavanje interaktivnog predavanja o potencijalno opasnim situacijama i načinima pružanja podrške djeci i mladima za roditelje učenika ciljanih skupina (7. i 8. razred) na roditeljskom sastanku – Teen CAP program

4) održavanje radionica na satu razrednika s učenicima 2. i 3. razreda (Osnovni CAP) koje uključuju izvedbu igrokaza i provedbu individualnih razgovora s učenicima

5) održavanje radionica na satu razrednika s učenicima 7. i 8. razreda (Teen CAP) koje uključuju interaktivna predavanja, analizu problemskih situacija i provedbu individualnih razgovora s učenicima

B) Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je 8. prosinca 2022. Odluku o financiranju projekata prijavljenih na Poziv za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2022./2023. Osnovnoj školi Molve za prijavljeni projekt u sklopu izvannastavne aktivnosti Školski orkestar dodijeljeno je 5000,00 kn.

Projekt se provodio tijekom drugog obrazovnog razdoblja školske godine 2022./2023. Bili su uključeni učenici članovi orkestra od 4. do 8. razreda Osnovne škole Molve, podijeljeni u početnu i naprednu grupu, na elektroničkim glazbalima - elektroakustična gitara, elektroakustični bas, elektronski bubanj, sintisajzer i tamburaška glazbala. Projektom se želio potaknuti razvoj glazbenih sposobnosti učenika, stjecanje vještine sviranja elektroničkih glazbala, tambura. Sviranjem i pjevanjem poticala se kreativnost i ljubav prema glazbi. Grupnim radom poticao se osjećaj zajedništva i pripadnosti grupi. Javnim nastupima učenici su razvijali samopouzdanje, vjeru u sebe i svoje sposobnosti, smanjivala se nelagoda od javnog nastupa. Cilj je bio motivirati i druge učenike koji imaju afinitet za sviranje na priključivanje radu školskog orkestra.

U nastavu i vježbe sviranja uveo se novi instrument (elektronski bubanj) čime se proširio repertoar koji učenici uvježbavaju. Učenici su u radu školskog orkestra ostvarivali svoje potrebe za afirmacijom i ujedno time doprinijeli promociji škole. Sudjelovanjem na školskim priredbama i javnim nastupima obogatili su kulturni život škole i mjesta. Plan je i školske godine 2023./2024. nastaviti s edukacijom zainteresiranih učenika za sviranje udaraljki i sviranje u školskom orkestru.