« Svibanj 2024 »

ZA KRAJ POLUGODIŠTA UČENICI PREDMETNE NASTAVE GLEDALI SU FILM „KAPA“
Autor: Ana Molnar Šadek, 19. 12. 2022.

Učenici predmetne nastave su 19. prosinca u kinu Đurđevac gledali obiteljsko-božićni film Kapa. Film je nastao u koprodukciji Slovenije, Hrvatske, Luksemburga i Slovačke, a do sada je osvojio dvije nagrade – za najbolji film po glasovima publike KinoKino festivala u Zagrebu te najboljim filmom Dječjeg programa Sarajevo Film Festivala.

U nastavku vam donosimo osvrt na film koji je napisala učenica Klara Čerepinko i zaključni dio osvrta učenice Laure Borozan.

OSVRT NA FILM „KAPA“

Film Kapa nastao je 2022. godine. Autor je Slobodan Maksimović. Ovaj se film snimao na dvije lokacije: u Sloveniji i Hrvatskoj.

Iako u ovom filmu glume glumci, ima dijelova u kojima se pojavljuju animirani crteži. Pojava crteža odlično je vidljiva na početku filma gdje se pojavljuje naslov koji nastaje iz crteža bora. U ovome filmu radi se o dječaku Eriku koji živi u domu za nezbrinutu djecu.  Ima nadimak Kapa zato što nosi kapu koju ne skida. Prvi susret s Kapom je na WC-u gdje čita strip i zagrijava wc dasku zato što su mu tako naredila djeca koja ga maltretiraju. Maltretiraju ga zato što je nježniji, slabiji i povučeniji od njih. Jednog dana u domu su igrali tombolu i izvukli su broj devet, Erikov broj. Erik je osvojio posjet obitelji koja ima dobre uvjete za život. Tamo je upoznao djevojčicu Luciju. Ona se prema njemu ponašala drsko i nije ga željela u svojoj blizini. Odnos Lucije i Erika se promijenio kada su vidjeli lažnog djeda Božićnjaka i krenuli na pustolovinu. Erikova želja je bila da Božić provede sa svojom obitelji, a Lucija je išla za njim zato što se bojala mraka. Kada su stigli u stan Erikovi roditelji su spavali, a stan je bio pun boca alkoholnih pića i cigareta. Lucija je tada pokazala svoju suosjećajnost time što je krenula kititi jelku. Od tada su postali prijatelji i zajedno su razgledavali grad i naišli su na psa bez jedne noge. Nazvali su ga Coflek-Reks. Gledali su zvijezde koje su ih asocirale na razne oblike. Toliko su se zbližili da je Erik priznao Luciji da nosi kapu zato što je tu kapu njemu napravila mama. Njihova avantura išla je kraju, policija ih je vratila u dom gdje su po Luciju došli njezini roditelji. Na njihovom rastanku Erik je Luciji poklonio svoju kapu, a ona ga je pozvala na svoj rođendan.

Preporučila bih da pogledate ovaj film zato što je jako poučan. Govori o tome kako treba cijeniti ono što imamo zato što mnogi nemaju svoj dom, obitelj i prijatelje. Meni je, zato što sam malo starija od ostale djece koja su gledala film, u nekim dijelovima film bio pomalo dosadan, ali sve u svemu film je kvalitetan i poučan.

Klara Čerepinko, učenica 8.a razreda

„… U ovom filmu ima mnogo poruka, ali ja bih htjela izdvojiti jednu: nikad ne znaš kako se netko drugi osjeća dok ne prošetaš u njegovim cipelama. Meni se sviđaju pouke ovog filma, ali mislim da je film napravljen za mlađu djecu od mene, tako da bih ovaj film preporučila djeci od 7 do 11 godina.“

Laura Borozan, učenica 8.a razreda