« Svibanj 2024 »

UČENICI 3. RAZREDA POSJETILI GRADSKU KNJIŽNICU I CRVENI KRIŽ
Autor: Dubravka Jaković, Ana Molnar Šadek, 6. 12. 2022.

U ponedjeljak 5. prosinca učenici 3. razreda imali su mali izlet u Đurđevac. U sklopu svog razrednog projekta „Knjige-prijatelji obitelji“ posjetili su Gradsku knjižnicu Đurđevac, a povodom Međunarodnog dana volontera boravili su u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa Đurđevac.

U knjižnici ih je ugostila ravnateljica Bernarda Ferderber te su se družili na studijskom odjelu gdje ih je ravnateljica upoznala s radom knjižnice, brojčanim stanjem knjiga, kroz razgovor su prošli i razliku između knjiga i časopisa, posebno dječjih, a zatim ih je sprovela kroz knjižnicu. Zastali su kod stola knjižničarke Sanje i ona im je pokazala inventarnu knjigu i katalog njihove knjižnice. U spremištu su se opet divili količini knjiga jer je naša školska knjižnica puno manja i do sada nisu vidjeli toliko knjiga na okupu, a Dječji odjel ih je oduševio. Na Dječjem odjelu su se upoznali s knjižničarkom Katarinom, proučili su inventar Dječjeg odjela, a najviše ih je zaintrigirala informacija da će Dječji odjel Gradske knjižnice nabaviti PlayStation 5.

Ovaj posjet Gradskoj knjižnici bio je i uvod u njihov razredni projekt „Knjige-prijatelji obitelji“, a sve u svrhu poticanja čitanja kod djece i uočavanja važnosti čitanja. Posjet Gradskoj knjižnici ih se dojmio, a nadamo se još pokojoj posjeti knjižnici u sljedećem polugodištu.

Nakon Gradske knjižnice mali volonteri, učenici 3. razreda, a povodom Međunarodnog dana volontera, posjetili su Crveni križ u Đurđevcu. Izradili su i donijeli čestitke i slatkiše za djecu iz Ukrajine. Dočekale su ih upraviteljica ureda Sofija Paša i djelatnica Alla Razenko. Nakon srdačnog dočeka upraviteljica ih je upoznala s načelima i djelatnostima Crvenog križa te pravilima ponašanja volontera. Nakon teoretskog dijela, mali volonteri su odradili i praktičan dio. Naučili su kako se sastavljanju kutije za pakete, a zatim su pakirali dječje paketiće. Posebno ih se dojmio susret s vršnjakinjom Alisom koja je za njih izradila čestitku i naučila ih izgovarati nekoliko ukrajinskih riječi.

Bila je to još jedna od niza aktivnosti u sklopu njihovog razrednog projekta "Volontirati može svatko-mi znamo kako! ". Mali volonteri uz navedenu aktivnost proveli su nekoliko aktivnosti. Pekli su kolače za sve učenike u našoj školi i za prijatelje u OŠ Šestine, donirali su jabuke na Dan jabuka učenicima u OŠ Šestine, sudjelovali su u 51. humanitarnoj akciji Solidarnost na djelu te recitacijama na svečanosti povodom Dana darivatelja krvi. U tijeku su pripreme za izradu prigodnih Božićnih čestitki i poklona za udomljene u Molvama. Dobro je činiti dobro, dobra djela nas oplemenjuju i naša srca čine sretnijima!