« Svibanj 2024 »

HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN
Autor: Tomislav Čerepinko, 13. 9. 2022.

Dana 13.9.2022. učenici razredne nastave obilježili su Hrvatski olimpijski dan. Hrvatski olimpijski dan poznat pod skraćenim nazivom HOD, posvećen je utemeljenju Hrvatskog olimpijskog odbora 10. rujna. To je opće prihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja.

Obučeni u bijele majice koje simboliziraju mir i prijateljstvo, nakon uvodnih vježbi zagrijavanja i razgibavanja uz zvukove glazbu na 8 radnih mjesta izmjenjivali su se u različitim zadacima i preprekama. Naši mali olimpijci uspješno su savladali sve radne stanice. Također, natjecali su se i u štafetnim igrama. Na kraju veseli  i dobro raspoloženi formirali su pet olimpijskih krugova koji simboliziraju olimpijsku zastavu.

Organizaciju i realizaciju ovog projekta vodio je učitelj TZK-a Tomislav Čerepinko.

U realizaciji ovog projekta bili su uključeni i učenici osmih razreda: Laura Borozan, Klara Čerepinko, Sara Jaković, Lovro Preksavec, Lora Popec, Doroteja Ivančan, Lorena Mihaljić i Lea Varaždinec. Ovo vrijedno i značajno obilježavanje može samo potaknuti i osvijestiti naše učenike o važnosti tjelesnog vježbanja za očuvanje i unaprjeđenje zdravlja.

Učenici predmetne nastave imali su priliku malo više upoznati olimpijski sport stolni tenis.

Stolni tenis je na programu igara od OI Seoula 1988. Prvi hrvatski stolnotenisači koji su nastupili na igrama bili su Zoran Primorac i Jasna Fazlić (OI Seoul 1988.) ujedno i nositelji odličja - Primorac, srebro i Fazlić, bronca. U Hrvatski stolnoteniski savez učlanjen je 81 stolnoteniski klub, a natjecanja uključuju sve dobne skupine.

Stolni tenis pripada polistrukturalnim kineziološkim aktivnostima koja zahtjeva velik broj informatičkih i motoričkih znanja, motoričkih sposobnosti te funkcionalnih kapaciteta (Sindik, 2011). U stolnom tenisu sudjeluju dva ili četiri igrača koji udaraju loptu reketom na stolu za stolni tenis te se natječu tko će prije postići jedanaest poena. Pripada rijetkim sportovima u kojima nema fizičkog kontakta s protivničkim igračem (Tomić, 2014). Osnovna pravila stolnoteniske igre: tijekom servisa, loptica se nalazi na otvorenom dlanu serverove šake. Potom ju on baca uvis najmanje 16 cm te treba pasti bez dodira prije nego ju se udari s reketom. Nakon što padne, server ju udara tako da loptica prvo padne na njegovo polje, a zatim polje primatelja. Servirana loptica treba se udariti tako da padne na protivničko polje, ili direktno ili nakon što je taknula mrežu. Nakon toga, server i primatelj naizmjenice vraćaju loptu. Nakon svaka dva odigrana poena, primajući igrač ili par postaje server i tako sve do kraja seta. Set dobiva onaj igrač ili par koji prvi osvoji 11 poena. Ukoliko se dogodi da oba igrača ili para osvoje po 10 poena, tada set dobiva onaj koji prvi osvoji dva poena više (Matijević, 2018).

Čestitamo učenicama i učenicima koji su bili najuspješniji u svojim kategorijama nakon odigranog stolno teniskog turnira:

5. i 6. razred – djevojčice

1. mjesto Agata Koša