« Svibanj 2024 »

IZLET U VIROVITICU
Autor: Ivan Jaković, 27. 5. 2022.

Učenici drugog razreda matične škole te prvih i drugih razreda područnih škola sa svojim učiteljicama su u četvrtak, 26. svibnja, bili na svom prvom školskom izletu.

Prva destinacija koju su posjetili bila je mini zoološki vrt u Đurđevcu. Uz stručno vodstvo mnogo su saznali o devama - glavnoj atrakciji, ali i o dalmatinskim magarcima, patuljastim kozama, ovcama, ponijima, paunovima, domaćim kokicama i ljami. Poseban užitak bio je hranjenje životinja.

Slijedeća destinacija bila je Virovitica. Nakon kraćeg upoznavanja središta grada uslijedio je posjet novouređenom Dvorcu Pejačević. Uz stručno vodstvo saznali su da je dvorac građen na mjestu nekadašnje srednjovjekovne utvrde. Jedan je u nizu slavonskih dvoraca znamenite plemićke obitelji Pejačević, koja je upravo po ovom svom vlastelinstvu dobila plemićki naslov “Pejačevići Virovitički” te je jedan od većih hrvatskih dvoraca i spomenik je kulture 1. kategorije. U novouređenom dijelu dvorca nalazi se Gradski muzej, čiji je novi stalni postav naziva Drveno doba i prikazuje drvo kroz nekoliko aspekata povijesnog razvoja samog grada, kao i starosjedilaca Virovitice, Mikeša. Prikazano je drvo u životu građana; od sobe Šuma u kojoj se mogu čuti zvukovi šuštanja lišća i osjetiti mirisi šume, preko soba koje prikazuju drvo u svakodnevnom životu kroz sukob seljačke obitelji i građanske obitelji. Također je prikazano drvo kao sredstvo privređivanja kroz prikaz starih virovitičkih obrta. U potkrovlju Dvorca prikazano je drvo kroz izradu starih drvenih instrumenta.

Nakon obilaska Dvorca prošetali su Gradskim parkom u kojem su posađena nova stabla, grmlje i ukrasno raslinje, uređene šetnice, izgrađena moderna fontana, a postavljeni su i dizajnerski drveni mostovi od kojih je učenicima bio najzanimljiviji Glazbeni most - most koji je svirao kad su hodali po njemu.

Nakon Virovitice otišli su do rijeke Drave i prvi puta hodali visećim pješačkim mostom, koji uz skelu, povezuje turističko mjesto Križnicu s ostalim općinskim naseljima. Trebalo je poprilično hrabrosti za ovakav prijelaz preko rijeke. Sretni i zadovoljni nastavili su obilazak do seoskog imanja „Zlatni klas“ u Otrovancu. Nakon ručka vidjeli su prikaz kovanja u staroj kovačnici, okušali se u jahanju konja te uz stručno vodstvo obišli imanje, prošetali do jezera i Hlapićeve kućice u kojoj su mnogo saznali o životu Hlapiću.

Na povratku kući zaustavili se u Pitomači i osladili se finim sladoledom.

Sretni, zadovoljni, obogaćeni novim spoznajama i iskustvom poželjeli su što prije novi izlet.

Izvor: Dubravka Jaković, učiteljica 2. razreda