« Svibanj 2024 »

OSMAŠI NA MINI-STRUČNOJ EKSKURZIJI U ĐURĐEVCU
Autor: Ivan Jaković, 17. 5. 2022.

Učenici 8.a i 8.b razreda sa svojim razrednicama Petrom Hodalić i Marijom Halaček u ponedjeljak su, 16. svibnja, posjetili grad Đurđevac.

Pred utvrdom Staroga grada posjetitelje je dočekao neobičan par: turski vođa Ulama-beg nasuprot zapovjedniku obrane grada. Ovaj kostimirani sažetak Legende o Picokima razveselio je učenike: imali su priliku ponoviti slavnu legendu o gradu koji se, umjesto metcima, obranio pijetlom (picokom) ispaljenim iz topa.

Mačevanje i glasni pucnjevi, kao dio scenskog prikaza, bili su odličan uvod u razgled nekoliko đurđevačkih znamenitosti. Nakon Staroga grada, učenici su se uputili u Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci te uz stručno vodstvo doznali više o geopovijesnim uzrocima i tijeku nastanka nekadašnjeg prostora Panonskoga mora i tzv. Hrvatske Sahare. U ovome multimedijalnome i interaktivnome centru učenicima su se najviše svidio pogled kroz VR naočale, taktilni podražaji u pijesku i priča pod „zvjezdanim nebom“.

Vođeno razgledavanje nastavali su u mini-zoološkome vrtu, s glavnim zvijezdama – devama, ali i kozicama, ponijima, paunovima, kokicama, svinjicama i drugim životinjama koje uveseljavaju svoje goste.

Nakon ručka u restoranu Staroga grada, učenike su njihove razrednice počastile sladoledom, kao nagradom za odlično ponašanje tijekom ove ekskurzije. U školi su učenici bilježili svoje dojmove. Svi su izrazito pozitivni, a izdvajamo jedan: „Jučer  mi se sve svidjelo i jedva čekam neki novi izlet!“

Izvor: Petra Hodalić i Marija Halaček, razrednice 8. razreda