« Svibanj 2024 »

STRUČNA USAVRŠAVANJA UČITELJA NA STRUČNIM AKTIVIMA
Autor: Ivan Jaković, 8. 4. 2022.

Ovaj tjedan, 6. i 7. travnja, odrađeni su stručni aktivi razredne i predmetne nastave na kojima su se učitelji stručno usavršavali. Predavačice su bile promotorica naklade Alfa Diane Georgine Kovač, učiteljica hrvatskog jezika Mirela Paša i učiteljica hrvatskog jezika Marija Halaček.

Na stručnom aktivu razredne nastave najprije je Alfina promotorica predstavila novosti koje je Alfa uvela u udžbenike za razrednu nastavu. Istaknula je kako kod njih mogu dobiti podršku u osmišljavanju svog nastavnog sata koristeći brojne materijale iz različitih izvora. Također je iskoristila priliku predstaviti i novosti koje pruža Alfin portal.

Sljedeću temu na aktivu razredne nastave imala je učiteljica hrvatskog jezika Mirela Paša koja je učiteljicama razredne nastave predstavila zanimljive načine obrade lektire pod temom „(Ne)poznato o lektiri – lektira na zanimljiv način“. Metode koje je predstavila učiteljicama isprobane su na satu, tako da je učiteljica mogla dati i osobni osvrt. Za potrebe predavanja u svojim je razredima provela istraživanje što učenici vole, a što ne vole prilikom obrade lektire, a naglasak je na zanimljiv način napraviti zadatke i s vremenom počinju uživati i u traženju bilježaka o piscu te ne prepuno zadataka. Posebno se osvrnula na metodu: escape room, koja je učenicima bila najzanimljivija, a pomoću nje su obradili lektiru „Koko u Parizu“ o čemu je napisana objava.

Na aktivu predmetne nastave stručnu temu je imala učiteljica hrvatskog jezika Marija Halaček pod nazivom „Koraci u pripremi nastavnog sata“. U prezentaciji teme učiteljica je navodila savjete kako kvalitetno i jednostavno pripremiti nastavni sat u obradi novog gradiva.

Izvor: Ana Molnar Šadek, školska knjižničarka