« Svibanj 2024 »

UPOZNALI SMO BOŽIĆNE OBIČAJE
Autor: Ivan Jaković, 21. 12. 2021.

Učenici 2. razreda ove školske godine provode projekt „Kako su živjeli naši stari“. Predbožićno vrijeme iskoristili su za upoznavanje božićnih običaja našeg kraja

Uz pomoć baka i djedova upoznali su kako se nekada izrađivao nakit za „bor“ te su ga naučili sami izrađivali u školi. Donijeli su pečene kokice, iglu, konac, crveni krep papir i izrađivali su lance kako su to nekad izrađivale njihove bake. Nije im baš bilo lagano! Izrađenim lancima ukrasili su bor u holu škole te u učionici. Također su uz pomoć učiteljice upoznali kako se nekada na Badnjak postavljao stol (sjemenke se postavljale u obliku križa, na njih sijeno ili slama. Sve se prekrilo najljepšim stolnjakom. Na stol se stavljala posudica sa sjemenkama, jabukom u koju su utaknute kovanice, lukom, svijećom, te posuda s pšenicom koja se posijala na sv. Barbaru ili sv. Luciju. Također se stavljao „kongluf“ i raspelo.) Isto su učenici učinili u učionici.

Upoznali su i kako se gatalo kad je japek u kuću unosio „poležaj“. „ Na tom mladom letu zdravi i veseli, čestiti i bogati. Daj nam Bog piščekov, račićov, goščićov, praščokov, zajčekov… Pune lajte žita, pune lagve vina!  Dušnoga zveličenja, grehe oproščenja, a najviše mira i Božjega blagoslova!“ Svi ukućani bi odgovori: „Daj Bože i majka Marija!“

Učenici su zaključili da su se neki Božićni običaji, ili dio običaja, još zadržali u nekim našim obiteljima, pogotovo onima u kojima uz roditelje žive bake i djedovi.

Izvor: Dubravka Jaković, učiteljica 2. razreda