« Svibanj 2024 »

ZAVRŠENA PRVA GODINA ERASMUS+ PROJEKTA R.I.V.E.R.S. - Rivers Introduce Valuable Environmental Reaction and Sustainability
Autor: Ivan Jaković, 24. 6. 2021.

Podsjetimo, teme projekta su ekološki usmjerene, a zemlje partneri su: Grčka, Slovačka, Portugal, Bugarska, Litva i Hrvatska. Projektne su se aktivnosti ove školske godine odvijale u hibridnome modelu: online i uživo, ovisno o epidemiološkoj situaciji. Voditeljica projekta je učiteljica Marija Halaček, a aktivno sudjeluju učenici viših razreda: Andrija Paša, Veronika Odobašić, Donatela Kolarić, Patricia Ivančan, Lucija Kovaček, Sebastijan Hontić, Veronika Šabarić, Klara Čerepinko, Laura Borozan, Domenika Lončar, Rea Lončar, Doroteja Ivančan, Lora Popec, Tea Rukavina, Lana Mehkek Dorić, Lovro Preksavec, Tihana Balogović i Marijana Markov, uz nesebičnu pomoć ostalih učenika 7. b razreda.

Istaknute aktivnosti:

• LOGO CONTEST
  • OPSEŽNA ANKETA O ČISTOĆI MJESTA – ZEMALJA PARTNERA
  • IZRADA IGRAČAKA OD RECIKLIRANIH MATERIJALA
  • MY IDEAL ECO-CITY – CRTANJE IDEALNOG EKO-GRADA I IZRADA PUZZLE U DIGITALNOM I FIZIČKOM OBLIKU
  • KALENDAR PROJEKTA R.I.V.E.R.S.
  • VIDEO-PREDSTAVLJANJE ŠKOLE, MJESTA I RIJEKE DRAVE
  • „CRVENA KNJIGA“ – IZRADA DIGITALNE KNJIGE O ZAŠTIĆENIM BILJNIM I ŽIVOTINJSKIM VRSTAMA ZEMALJA PARTNERA
  • AKTIVNOSTI NA PADLETU POVODOM DANA VODA I DANA PLANETA ZEMLJE
  • eTWINNING portal – aktivnosti i objave
  • DIGITALNI GRAFIČKI PRIKAZ – KVALITETA ZRAKA
  • GOSTOVANJE U RADIO-EMISIJI
  • OBJAVLJIVANJE VIDEA NA KANALU YOUTUBE
  • IZRADA I SLANJE ČESTITAKA
  • OBILJEŽAVANJA: DAN EUROPE, USKRS, BOŽIĆ, MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA

Kao što je vidljivo iz navedenoga, tijekom školske godine učenici su marljivo radili, iako još nije bilo putovanja k partnerima, tzv. mobilnosti. Uspjesi učenika mjerljivi su u različitim aktivnostima: primjerice, rad za logo-natječaj naše učenice Josipe Živko, pod mentorstvom učitelja likovne kulture Zvonimira Haramije, osvojio je drugo mjesto.

Rad učenice Klare Čerepinko na temu idealnog eko-grada izabran je za izradu puzzle, drugo mjesto rad Laure Borozan i treće mjesto su osvojile Lucija Kovaček i Donatela Kolarić. Kalendar s učeničkim radovima krasi našu učionicu, a izrađen je u Litvi. U radio-emisiji gostovale su Tihana Balogović, Klara Čerepinko i Laura Borozan.

Učenici su izrađivali igračke od recikliranih materijala te su istraživali koje su biljne i životinjske vrste zaštićene u našoj zemlji. Prezentirali su na satu razrednika u 7.b razredu, a zatim su se odabrani pridružili velikoj „crvenoj knjizi“ koja simbolizira zaštićene vrste biljaka i životinja – ima ju svaka zemlja, a sada i naš projekt R.I.V.E.R.S.

U nastavku ovog kratkog pregleda rada, donosimo neke poveznice na kojima su dostupni spomenuti radovi:

My ideal eco-city:

Klara Čerepinko, 1. mjesto:

URL: 1st place Klara jigsaw puzzle in Oksana puzzles on TheJigsawPuzzles.com

Laura Borozan, 2. mjesto:

URL: 2nd place Laura jigsaw puzzle in Oksana puzzles on TheJigsawPuzzles.com

Donatela Kolarić i Lucija Kovaček, 3. mjesto:

URL: 3rd place Donatela and Lucia jigsaw puzzle in Oksana puzzles on TheJigsawPuzzles.com

Grafički prikaz (umna mapa) – čistoća zraka

URL: https://twinspace.etwinning.net/123302/pages/page/1179424

Crvena knjiga – knjiga zaštićenih biljaka i životinja

URL: https://read.bookcreator.com/DPu5R4Z637cOXZGi5Tv2odEXmKe2/Tka4fPIGRF-uNLV9lpiFTQ?fbclid=IwAR3douyEMvZYYy51pQMFgqNMLFht3oOA3Nfn2wJ5F_WZkVpjCH0RdfytZe4

Analiza ankete o čistoći mjesta – partnera u projektu

URL: e-knjiga Rezultati ankete o okolišu gradova u projektu RIVERS.pdf

Igračke od recikliranih materijala

Gostovanje u emisiji "Neki novi klinci", Podravski radio.

URL: https://www.youtube.com/watch?v=0Dz1tFREUkw

Objavljeni videi na YouTube kanalu:

Čestitka povodom Erasmus dana

Obilježavanje Europskog dana jezika

Dobrodošlica u OŠ Molve

Obilježavanje Uskrsa

Zahvaljujemo svim učenicima, njihovim roditeljima, učiteljima i djelatnicima OŠ Molve na podršci u radu i nastavku dobre prakse međunarodnih projekata.

Izvor: Marija Halaček, prof.