« Svibanj 2024 »

VALENTINOVO U ŠKOLI
Autor: Ivan Jaković, 15. 2. 2021.

heart je najčešći simbol romantične ljubavi  jer su drevne kulture i civilizacije vjerovale da ljudska duša živi u srcu. heart su preplavila i našu školu kako bi obilježila mjesec veljaču i Dan zaljubljenih. Prigodno se u tjednu prije Valentinova sakupljala valentino-pošta, a danas 15. veljače su je učiteljice i razrednici podijelili učenicima.

Također se dijelila i titula za Najsimpatičniji razred (među nižih i višim razredima), a jedini kriterij je da taj razred dobije najviše pisama. Ove školske godine su najviše pisama sakupili učenici 3. razreda te nesumnjivo najviše u školi, preko sto pisama, 7.b razred. Čestitamo im i želimo da ta simpatičnost stalno bude dio njih.

Zanimljivosti o Valentinovu koje možda niste znali:

- U nekim zemljama je običaj da djevojka od mladića dobije odjeću kao poklon, a ako ona zadrži dar znači da se želi udati za njega.

- U Japanu, žene za Valentinovo svojim simpatijama poklanjaju čokoladu. Mjesec dana kasnije, odnosno 14. ožujka, muškarci ženama poklanjaju bijelu čokoladu.

- Svake se godine za Valentinovo pošalje oko milijardu čestitaka, a nešto više pošalje se jedino za Božić. Valentinovo je, uz Majčin dan, dan i kada se kupuje najviše cvijeća. Svake godine djevojke i žene širom svijeta na Valentinovo zajedno dobiju oko 50 milijuna ruža.

- U Finskoj se umjesto Valentinova slavi Dan prijatelja.

- „X“ koji se u moderno doba koristi kao simbol za poljubac svoje porijeklo vuče još iz srednjeg vijeka. Ljudi koji nisu znali pisati potpisali su se s „X“ i potom poljubili slovo. Time su potvrdili svoju iskrenost odnosno da stoje iza onoga što su potpisali.

- Liječnici su tijekom 19. stoljeća nesretno zaljubljenima savjetovali jesti čokoladu kako bi ublažili tugu.

- Učitelji prime najviše čestitki, a slijede ih djeca, majke, supruge, simpatije i ljubimci.

- U Veronu, rodni grad Romea i Julije, svake godine za Valentinovo pristigne oko tisuću ljubavnih pisama za Juliju.

- Srce je najčešći simbol romantične ljubavi. Drevne kulture i civilizacije vjerovale su da ljudska duša živi u srcu. Neki su vjerovali da se u srcu nalaze čovjekova snaga, plemenitost i istina.

- Stari Egipćani vjerovali su da ljubavna veza prolazi kroz četvrti prst lijeve ruke i vodi ravno do srca, zbog čega se vjenčani prsten nosi upravo na tom prstu.

Fotografije uradila: Tajana Krznarić