« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

ČETVRTAŠI POSJETILI KNJIŽNICU U ĐURĐEVCU
Autor: Ivan Jaković, 30. 10. 2017.

U četvrtak, 26. 10. učenici 4. razreda posjetili su Gradsku knjižnicu u Đurđevcu. Osim što se nalazimo u Mjesecu knjige, razlog posjeta Gradskoj knjižnici u Đurđevcu bio je projekt pod nazivom „Knjige – naši prijatelji“, koji učenici 4. razreda provode ove školske godine. Cilj projekta jepoticanje i promicanje čitalačkih vještina kod učenika 4. razreda, a posredno i članova cijele obitelji te razvoj kulture čitanja. Ovim projektom važno je istaknuti ulogu i obitelji, školskih knjižničara i učitelja u poticanju čitanja i razvoju tehnike čitanja. Roditeljima se skreće pozornost na važnost čitanja, senzibilizira ih se za sklonost  knjižnici i knjižničarima. Potiče ih se i motivira da budu uzor svojoj djeci u čitanju.

U Gradskoj knjižnici Đurđevac na dječjem odjelu učenike je dočekala knjižničarka Katarina Pavlović te ih na početku upoznala sa sadržajima dječjeg odjela:  lektirnim djelima   slikovnicama te stručnim knjigama. To su različite enciklopedije, leksikoni koji se ne posuđuju, ali ih se može čitati u knjižnici. Ponovili su kako pronaći željene knjige u knjižnici, koliko dugo se može držati posuđena knjiga te koliko se knjiga odjednom može posuditi.

Nakon toga slušali su zanimljivu i poučnu priču Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea koju su sa zadanom tematikom morali u parovima ilustrirati. Kada su spojili   radove svih parova nastala je nova knjiga pod nazivom Naše fantastične leteće knjige. Za kraj su pogledali kratki animirani film nastao na temelju istoimene priče. Boravak u knjižnici svima se svidio i mnogi su poželjeli doći ponovo. Za kraj knjižničarka ih darivala straničnicima te ih  pozvala da dođu s roditeljima i besplatno se  učlane u knjižnicu.

Krenimo sada na čitanje!

Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle.

Izvor: Učiteljica 4. razreda Željkica Čerepinko