OSNOVNA ŠKOLA MOLVE PONOVO U EUROPSKOME PROJEKTU
Autor: Ivan Jaković, 16. 5. 2016.

Ovih dana stigla je u našu školu dugoočekivana odluka Agencije za mobilnost i programe EU: odobrena su sredstva za naš projekt – KA1 u Erasmus + programima.  Dakle, već drugi put dokazali smo svoju kvalitetu i povećane kapacitete u vođenju europskih projekata.

„Europska dimenzija u kurikulumu seoske škole“ naziv je projekta koji su osmislile učiteljice Mirjana Kelemin i Marija Halaček, uz podršku  ravnatelja i kolektiva. Agencija je odobrila novčana sredstva za osposobljavanje djelatnika u Finskoj, Malti, Francuskoj i Portugalu.

Ideja za ovaj novi oblik stručnoga usavršavanja rodila se istom nakon pozitivnog izvješća našeg prošlog Comenius projekta. Podsjetimo, u protekle dvije godine odradili smo 32 mobilnosti u partnerstvu s Italijom, Mađarskom, Litvom, Turskom i Poljskom.  Već smo tada uočili da možemo konkurirati s velikim sredinama, osobito stoga što imamo iznimno veliku potporu naše male sredine, naših Molva.

Novi programi u Agenciji za mobilnost i programe EU nude sada malo izmijenjene modele učenja. S obzirom da se nadamo kako ćemo ponovo ostvariti neka nova partnerstva, ovog smo se puta odlučili za prvu ključnu aktivnost (KA1) koja omogućuje stručno usavršavanje učitelja i stručnih suradnika s ciljem unaprjeđenja njihovih kompetencija.

Već sam naziv: „Europska dimenzija u kurikulumu seoske škole“ daje naslutiti kako želimo osnažiti naš školski kurikulum međunarodnom dimenzijom obrazovanja: upoznati širi kontekst europske zajednice u kojoj živimo i radimo – osposobiti učenike za razumijevanje  i uvažavanje razlika među narodima, kulturama i običajima; razvijati jezične kompetencije učitelja i učenika, jačati  vještine usvojene tijekom ranijih projekata i osigurati da razvojni plan škole ide planiranim tijekom.

Ukratko, želimo svojoj maloj sredini, svojoj maloj školi i vrijednim učenicima, roditeljima, učiteljima, lokalnoj vlasti i svim sumještanima, kao i široj društvenoj zajednici, pružiti najbolje. Vrhunsko obrazovanje učenicima, osposobljenu djecu roditeljima, motivirane učitelje školi, ponos našoj općini.

Mnogi od vas znaju da nije baš lako doći do sredstava europskih fondova. Naša je škola jedna od rijetkih kojoj je to već drugi put uspjelo!

Svima koji nas podržavaju u ovim nastojanjima, unaprijed zahvaljujemo na podršci i pomoći. O tijeku svih naših aktivnosti bit ćete redovito informirani.