« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

SVJETSKI DAN ZDRAVLJA
Autor: Ivan Jaković, 8. 4. 2016.

Učenici 1. razreda su sa svojim roditeljima, braćom i sestrama obilježili Svjetski dan zdravlja.

Svjetski dan zdravlja (7. travnja) ujedno je i prigoda za dodatnu promociju zdravlja organiziranjem raznih događaja i javno zdravstvenih akcija na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koje treba poduzeti za očuvanje zdravlja i sprečavanje bolesti.

Svake godine Svjetski dan zdravlja posvećen je određenoj zdravstvenoj temi s odabranim sloganom i usredotočen na podizanje razine svijesti građana o tome što svaki pojedinac i društvo u cjelini mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godine. Ove godine je tema dijabetes ili šećerna bolest za koju kažu da je epidemija 21. stoljeća.

Kako je najbolja preventiva ove bolesti pravilna prehrana i kretanje učenici 1. razreda su odlučili taj dan obilježiti kretanjem – igrom i vježbom. Tako je to bila jedna od aktivnosti njihovog razrednog projekta „Igrom i vježbom do uspjeha“ koji provode tijekom cijele školske godine. Uvod u obilježavanje Svjetskog dana zdravlja imali su dan ranije na satu razrednika  u kratkom druženju s učenicom naše škole Viktorijom Bukovčan.

Viktorija je učenica 5. razreda i već sedam godina boluje od šećerne bolesti. Učenicima 1. razreda je pročitala svoju slikovnicu koju je  napisala i ilustrirala s osam godina, a koja vrlo slikovito i na djeci primjeren način govori o šećernoj bolesti. Učenicima je opisala kako izgleda njezin jedan obični dan, „što sve mora, što smije, a što ne smije“ da bi mogla obavljati sve svoje obaveze i normalno živjeti. Viktorijina priča ih se dojmila i bilo je tu i vrlo ozbiljnih pitanja na koja je Viktorija vješto odgovarala.

Glavni dio obilježavanja Svjetskog dana zdravlja realiziran je 7. travnja u večernjim satima u sportskoj dvorani naše škole. Učitelj TZK-a Tomislav Čerepinko, koji je ujedno bio i u ulozi oca, osmislio je različite vježbe i kretanja za društvo koje se okupilo. S obzirom da nas se okupilo četrdesetak, različitih dobnih skupina, sposobnosti … bilo je tu ponuđeno i puno sadržaja, za svakoga ponešto. Nitko nije odustajao do samoga kraja pa čak niti onda kada su učenici nakon svih vježbi još zaželjeli i s roditeljima zaigrati graničar.

Večer smo završili  znojni, rumeni, veseli, s pjesmom i željom da se opet uskoro nađemo na nekoj sličnoj aktivnosti.

Učiteljica Katica Ištvan                             (Fotografije: Dinko Borozan)