HUMANO-VOLONTERSKI PROJEKT UČENIKA 4. I 5.a RAZREDA
Autor: Ivan Jaković, 22. 3. 2016.

OTVORIMO SRCA

Učenice 5.a razreda Osnovne škole Molve, Viktorija Bukovčan, Mia Domitrović, Lora Rukavina i Hana Sefer  sudjelovale su, 18. ožujka 2016., na Županijskoj smotri projekata iz građanskog odgoja u Koprivnici. Uspješno su predstavile projekt i ostvarile sudjelovanje na Državnoj smotri projekata u Zagrebu.

Prezentirale su razredni  humano - volonterski projekt „Otvorimo srca!“ 4. i 5.a razreda kojeg su osmislili i proveli učenici s razrednicama Dubravkom Jaković i Mirelom Paša.

Projekt je iz područja građanskog odgoja, Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo, a vezan je uz područje djelovanja Crvenog križa i dobrovoljno darivanje krvi.

Posebno je  istaknut te pohvaljen zbog prepoznavanja važnosti da se darivanjem krvi daruje život te promoviranja ideje u zajednici.

Učenice su predstavile provođenje projekta s ciljem promoviranja, motiviranja i edukacije učenika i zajednice o spašavanju života darivanjem krvi te povećanjem broja novih dobrovoljnih darivatelja.

Izvijestile su o provedenim akcijama:

1. Predavanjima o dobrovoljnom darivanju krvi za učenike, roditelje i građanstvo.

2. Obilježavanju Dana dobrovoljnih darivatelja krvi.

3. Podjeli  letaka o akcijama darivanja rodbini i bližnjima te informiranju o

darivanju krvi i prenošenju znanja.

4. Informiranja javnosti i građanstva o akcijama darivanja krvi- izradom  plakata i

pisanja obavijesti za medije.

5. Podupiranja akcija darivanja krvi u OŠ Molve- druženjem s darivateljima i prigodnom

zahvalom.

Suradničkim učenjem mnogo su naučili o javnoj politici, građanskom odgoju i tome što znači biti građanin, kako znati svoja prava i obaveze, kako javnom politikom unaprijediti  zajednicu, surađivati,  volontirati i humano djelovati.

Dokazali su da učenje za ljudska prava i demokratsko građanstvo potiče na kreativnost i aktivan angažman u zajednici te joj donosi dobrobit.

Plan je u potpunosti realiziran, a broj novih dobrovoljnih darivatelja krvi je povećan.

Projekt je predstavljen i na roditeljskom sastanku 5.a razreda.

Mirela Paša