NATJECANJE U ZNANJU I KREATIVNOSTI „ČITANJEM DO ZVIJEZDA“
Autor: Ivan Jaković, 23. 2. 2016.

U ponedjeljak, 22. veljače, učenice Lea Vršić, Helena Vincek i Karmen Đuroci sudjelovale su na natjecanju „Čitanjem do zvijezda“ koje se održalo u OŠ Ljudevita Modeca u Križevcima.

Učenice su na školskom natjecanju imale najviši broj bodova te su činile ekipu za OŠ Molve na županijskom natjecanju u Križevcima. Ravnatelj škole domaćina i njihova knjižničarka srdačno su dočekali sudionike natjecanja te za njih pripremili kratki program nakon čega su natjecatelji pristupili pisanju ispita. U drugom djelu natjecanja, onom kreativnom, učenici su prezentirali plakate rađene na temelju knjige „Poljubit ću je uskoro, možda“ Šime Storića, a kako bi komisiji dali vremena da isprave ispite znanja i procijene plakate, sudionici natjecanja su otišli na fini ručak i posjet Grkokatoličkoj katedrali gdje su vidjeli stare knjige koje se čuvaju u knjižnici, prošetali se muzejskim dijelom samostana te obišli katedralu.

A onda je uslijedio onaj najzanimljiviji i najstresniji dio za sve, a to je objava rezultata. Ekipa naše škole nije osvojila zavidno mjesto, ali se kao njihova mentorica i knjižničarka nadam da ih to neće obeshrabriti da se i sljedeće godine uključe u isto natjecanje.

Da vam i malo pobliže objasnimo prirodu natjecanja „Čitanjem do zvijezda“…

Zainteresirani učenici su za natjecanje morali pročitati tri knjige:

Poljubit ću je uskoro, možda – Šime Storića

Svašta u mojoj glavi – Mire Gavrana

Suvišan u svemiru – Milivoj Matošec.

Na ispitu su učenici dobili pitanja iz svih triju knjiga te par pitanja iz života autora. Prva tri učenika s najviše bodova činila su ekipu za županijsko natjecanje. Iz naše škole su to bile Lea, Helena i Karmen. Na županijskom natjecanju su ih opet čekala pitanja iz navedenih triju knjiga, ali u malo težem obliku.

Kreativni dio natjecanja sastoji se od izrade plakata prema jednoj od ovih triju knjiga, a ove godine je to bila knjiga „Poljubit ću je uskoro, možda“. Izrada plakata je neovisna o natjecanju znanja, tako da se naša škola ove godine na natjecanje nije prijavila s plakatom, već smo išle samo na ispit znanja.