DAN KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE
Autor: Ivan Jaković, 13. 10. 2015.

U srijedu, 7. listopada, učenici, roditelji, učitelji i djelatnici naše škole prigodnim su programom i blagoslovom krušnih proizvoda obilježili Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Dan je započeo redovnom nastavom prva tri sata, dok su se četvrti sat razrednici sa svojim razredom pripremali za program i blagoslov. Na satu razrednika razgovarali su o važnosti i simbolici kruha, pripremali su košarice u kojima se našlo krušnih proizvoda, ali i jesenskih plodova, koje su  postavljene uz glavni pano u holu škole te se i počastili kolačima, palačinkama i drugim slasticama. U holu škole je glavni dekorater bila vjeroučiteljica Ivana koja je sa svojom vjeronaučnom grupom uredila pano i dekorirala stol; razmjestila košarice pune slatkih i slanih kolača, upotpunila sve kukuruzom, lišćem, jabukama, dinjama, kestenima, kipićima anđela i križem.

Programu, koji je započeo u 12:30 sati, nazočili su i roditelji nižih razreda, najviše prvog razreda jer su i sami bili pozvani da sudjeluju. Učenice Jelena Kokša i Adela Ormanec vodile su program koji je bio osmišljen tako da osim prigodnih pjesmica prikaže i dio naših narodnih plesova. Spomenuti roditelji prvog razreda u program su se uključili tako da su sa svojom djecom otplesali simpatičan ples za početak, u nastavku smo uživali u folkloru i recitacijama, a završnu točku je imao naš tamburaški sastav s pjesmom „Hvaljen budi“ u izvedbi Julije Hontić, Lovre Kovačeka i Karla Jakovića.

Nakon programa, fra Ivan Poleto koji se odazvao našem pozivu, blagoslovio je svu sakupljenu hranu, a i zahvalili smo Bogu na plodovima koje nam velikodušno daje kroz cijelu godinu i zahvaljujući kojima nismo gladni.

Nakon završenog blagoslova, svi prisutni su se mogli počastiti blagoslovljenim krušnim proizvodima te iskušati što su njihovi prijatelji ispekli doma uz majčinu ili bakinu pomoć, a možda i tatinu ili dedinu. Tako da bismo se ovim putem zahvalili i roditeljima što su omogućili da nam i ovogodišnje obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje protekne u obilju različitih slatkih i slanih kolača i krušnih proizvoda.

Nećemo zaboraviti spomenuti niti četvrti razred koji nastavlja svoje humanitarno djelovanje u sklopu projekta „Otvorimo srca“ te su iskoristili Dan kruha kako bi opet pomogli izbjeglicama iz Sirije. Naime, krušne proizvode koje bi učenici donijeli u školu, učiteljica Dubravka je u dogovoru i uz pomoć roditelja, odlučila spakirati u male paketiće koje su donirali Crvenom križu, a koji ih je zatim dijelio pristiglim izbjeglicama na graničnom prijelazu u Botovu. Još jednom su naši mali školarci pokazali veliko srce i koliko su spremni pomoći svima, bez obzira na vjeru ili nacionalnost.