„OTVORIMO SRCA“ – PRIKUPLJANJE POMOĆI ZA IZBJEGLICE
Autor: Ivan Jaković, 25. 9. 2015.

Posljednjih tjedan dana ne možemo ne znati za tragičnu sudbinu koja je zadesila izbjeglice iz Sirije. Nakon višemjesečnog putovanja došli su i do Lijepe naše iscrpljeni, gladni, pothlađeni, ali i ustrajni u nastojanjima da dođu na svoje odredište u nadi za bolji život koji žele svojoj obitelji. Zbog blizine mađarske granice, točnije graničnog prijelaza Botovo kroz koji prolaze, i mi možemo utjecati na njihove živote našim humanitarnim djelovanjem, prvenstveno kako bi olakšali djeci i ženama.

Učiteljica Dubravka Jaković sa svojim 4. razredom, ove je školske godine pokrenula projekt „Otvorimo srca“ kojim želi kod učenika potaknuti suosjećanje prema onima kojima je pomoć potrebna te savjest da se aktivno uključe u humanitarne akcije. U sklopu toga su organizirali razrednu akciju prikupljanja igrački, slatkiša, pomagala za djecu i higijenskih potrepština koje su donirali Crvenom križu koji je podijelio među izbjegličkom djecom. Učiteljica Dubravka, koja je usto i predsjednica Crvenog križa Koprivničko-križevačke županije, pravi je primjer svojim učenicima jer je i sama ispratila nekoliko kompozicija vlakova u Botovu dijeleći izbjeglicama pakete pomoći; vodu, hranu i higijenske potrepštine. Kako je iz prve ruke vidjela kako se situacija razvija, kako su paketi pomoći sve siromašniji i sve manje ih ima, njezina je želja bila, da srca otvore i svi ostali učenici i djelatnici OŠ Molve.

Danas rečeno, sutra već učinjeno. Uz potpunu podršku ravnatelja škole Ivana Jakovića učenicima svih razreda pročitana je obavijest u kojoj ih se moli da pokažu svoju humanu stranu za teškoće koje su zadesile druge ljude, a posebno malu djecu. Danas, u četvrtak, u holu škole se od 7:30 do 8:00 sati organiziralo sakupljanje potrepština koje su učenici, njihove obitelji i djelatnici škole odlučili pokloniti. Tako se sakupilo dosta flaširane vode, grickalica (flipsa, štapića, čipsa), ribe u konzervi, pašteta, voća, dvopeka, sira u listićima, slatkoga za djecu, higijenskih proizvoda u vidu vlažnih maramica, papirnatih maramica, pelena, igračaka te odjeće i obuće za djecu. Osim što su mogli donijeti materijalne potrepštine, mogao se donirati i novac kojim su se u pekari kupila svježa peciva. Ponosni smo na naše učenike i djelatnike što su se, kao i u mnogim humanitarnim akcijama do sada, odazvali ovoj akciji jer zahvaljujući njima neko malo i uplašeno srce osjećat će se dobrodošlije u njima stranom svijetu. Spomenut ćemo kako ova akcija nije ujedinila samo učenike i djelatnike škole, već i mjesto, tako da se akciji pridružio i općinski ogranak Crvenog križa doniranjem novčanih sredstava za kupnju peciva.

Zahvaljujemo se svima učenicima, učiteljima, roditeljima i aktivistima CK  koji su donirali ili izdvojili slobodno vrijeme da pomognu u pakiranju i podjeli paketića pomoći u Botovu.

„Otvorimo srca i pomognimo potrebitima“

Tekst napisala: Ana Molnar, školska knjižničarka