„NOĆILI SMO UZ KNJIGU“
Autor: Ivan Jaković, 29. 4. 2015.

Ljubiteljima knjige nije ništa ljepše od kvalitetnog druženja uz knjigu, a manifestacija „Noć knjige“ već četvrtu godinu zaredom upravo knjigoljupcima servira poslastice uz koje će knjigu zavoljeti još više, a onima koji malo manje obožavaju čitanje želi potaknuti ljubav prema knjizi i radosti čitanja. Naša škola je ove godine po prvi puta sudjelovala u manifestaciji „Noć knjige“ kako bi se učenicima pokazalo da čitanje ne znači samo čitanje lektire, već da ih se osvijesti koliko čitanje može biti zabavno.

Dan 23. travnja se u svijetu obilježava kao Svjetski dan knjige i autorskih prava, dok se dan ranije (22. travnja) u Hrvatskoj obilježava Dan hrvatske knjige. Ta dva dana su objedinjena jednom manifestacijom pod nazivom „Noć knjige“, a koja se održava 23. travnja u malo neuobičajeno vrijeme od 18:00 do 1:00 sat u noći. U našoj smo školi organizirali matineju, tako da se s „Noći knjige“ krenulo već u 12:30 sati kada su nas posjetila djeca predškolske dobi iz dječjeg vrtića „Pčelica“. Za njih smo organizirali nekoliko zanimljivih aktivnosti, a druženje smo započeli s predstavom „Vlak u snijegu“ u izvedbi Male dramske skupine OŠ Molve. Kao i svugdje gdje je predstava igrala, tako su i naši mali gledatelji bili oduševljeni predstavom, a najviše im se svidjelo kada im je Pero bacio bombone. Naravno, njihove tete su sve bombone ravnomjerno podijelile kako ne bi ostalo tužne djece. Nakon predstave knjižničarka im je pročitala priču „Pismo iz Zelengrada“ koja govori o tome kako moramo paziti na našu prirodu i održavati je čistom. Priča se savršeno uklopila u njihov „eko tjedan“ u kojemu su svaki dan imali neku aktivnost vezanu uz Dan planeta Zemlje. Nakon kratkog razgovora vezanog uz priču prionuli su na bojanku-slagalicu. Njihov je zadatak bio šareno obojiti list papira koji su dobili, a zatim smo iz tih šarenih komadića slagali puzzle i dobili zanimljive i poučne crteže. U vrtić su se vratili s novim doživljajima koji će im ostati u sjećanju.

Za učenike nižih razreda i njihove roditelje „Noć knjige“, ili kako su učenici napisali „Večer knjige“, je započela u 18:00 sati čitanjem slikovnica koje su učenice napisale i ilustrirale za natječaj „Moja prva knjiga“. Bilo je zanimljivo slušati koliko kreativnih i maštovitih priča je nastalo u glavicama naših učenika. Vjerujemo da su takve ideje i dobile upravo zato jer vole čitati knjige, a neke od njih su napisale priče i prema istinitim događajima. Osim toga, čitanjem ovih slikovnica vjerujemo da su dale motivaciju i drugim učenicima da se okušaju u pisanju i ilustriranju vlastitih priča. Nakon čitanja slikovnica bilo je kratko predavanje o stripu koje je služilo kao uvod u sljedeću aktivnost, a to je „Čitam strip, stvaram strip“. Sam naziv zapravo govori što su učenici i neki roditelji radili. Najprije je nekolicina učenika čitala kratke stripove o Durici, a svi oni koji do sada nisu znali Duricu, sada su je upoznali. Durica je jedna nestašna djevojčica koja stalno upada u smiješne situacije te se vrlo vješto izvlači iz njih, ali jedno je sigurno; uz Duricu nikad nije dosadno. Kako se okupilo učenika i roditelja iz svih nižih razreda, tako je i zadnja aktivnost organizirana prema njihovim mogućnostima. Učiteljica prvog razreda je stoga za prvašiće složila igru u kojoj su odgovarali na pitanja postavljenih iz lektira koje su do sada pročitali. Drugi, treći i četvrti razredi su se bacili na izradu stripova prema temi koje su im zadale njihove učiteljice.

Istovremeno sa zadnjom aktivnosti u nižim razredima, za okupljene učenike viših razreda, roditelje, ali i nekoliko učitelja škole krenulo je predavanje o povijesti knjige koje su prezentirale učenice osmih razreda Sara Kopričanec i Ana Ivančan. Na ovo predavanje izvrsno se nadovezala rasprava o važnosti čitanja za naš intelektualni razvoj koji je vodila učiteljica Mirela Halaček. Nakon rasprave su učenici prionuli na izradu vlastitih straničnika koje su izrađivali pomoću salvetne tehnike, a na straničnik su nalijepili i citat o čitanju koji će ih podsjećati koje su blagodati čitanja.

Učiteljica Marija Halaček je okupila bake, roditelje i braću učenika 5.b razreda te organizirala druženje uz grickalice, sok, čaj i knjigu. Na ovom zanimljivom druženju, bake su čitale unucima, roditelji su čitali djeci, ali su i djeca čitala roditeljima te bakama. Kako su učenici došli u pratnji mlađe braće i oni su se okušali u čitanju ili recitiranju dječjih pjesmica. Vjerujemo da je ovo svima bila jako zanimljivo iskustvo. Nakon svog razreda, učiteljica je sa svojim školskim čitateljskim klubom organizirala čitanje pod svijećama. Kako im je bilo zapisale su i same članice Školskog književnog kluba, pa pročitajte u nastavku:

„Školski književni klub 23. travnja  (četvrtak) 2015. obilježio je Noć knjige čitanjem pod svijećama. U 21:30 polaznici školskog književnog kluba sastali su se u učionici hrvatskog jezika, koju su prethodno uljepšali lučicama,  pokrivačima, knjigama i utoplili se toplim napitcima uz glazbu koja nas je opuštala. Time je naše ležanje na pokrivačima učinilo čarobnim. Poslije je krenulo čitanje ulomaka omiljenih knjiga, koje su učenice same izabrale. Bilo je svega: od pjesama, priča, bajki pa sve do horora. Ovim smo događajem razvijali svoj um i volju za čitanjem. Bilo je još radionica na kojima su učenici mogli sudjelovati. Nadamo se da iduće godine bude više zainteresiranih učenika! Zahvaljujemo voditeljici školskog književnog kluba prof. Mariji Halaček i ravnatelju što su omogućili da se taj događaj održi.“

Kao što ste mogli pročitati, prva nam je „Noć knjige“ bila živopisna i raznovrsna, bilo je tu svega; i čitanja i pisanja i crtanja i odmaranja. Nadamo se da se sviđalo svima koji su se odazvali, a na godinu vas očekujemo u još većem broju.

Ana Molnar, školska knjižničarka