DAN PLANETA ZEMLJE
Autor: Ivan Jaković, 27. 4. 2015.

Dan 22. travnja u svijetu se obilježava kao Dan planeta Zemlje kako bi se ljude podsjetilo da naša planeta nije smetlište, već da trebamo svjesno zbrinjavati otpad, reciklirati što više, paziti da nam šume, potoci, rijeke i mora ostanu čisti kako smeće ne bi ugrožavalo životinje. U svijetu se stoga odvijaju brojne manifestacije kojima se želi osvijestiti čovjeka o važnosti očuvanja naše planete, a kako je vrlo važno da se od malih nogu i u djecu usađuju te vrijednosti, u našoj se školi održao integrirani dan gdje su učenici kroz terensku ili izvanučioničku nastavu učili o očuvanju naše planete ili su i sami napravili nešto za nju.

Za početak smo se svi okupili u holu škole da poslušamo predavanje o recikliranju koje su pripremile učenice ekološke grupe, a prezentirale učenice sedmog razreda Ivana Cenkovčan i Klaudija Jelinek. Nakon toga je svaki razred imao organiziranu svoju aktivnost. Niži su se razredi zadržavali u blizini škole, odnosno na igralištu. Prvi razred je napisao nekoliko poruka o očuvanju Zemlje te su ih balonima pustili u zrak, a zatim su nastavili dan provoditi u sportskim aktivnostima kao i ostali niži razredi,u igranju graničara, dok je treći i četvrti razred još pokazao i svoje vještine u vožnji biciklom. Viši razredi su imali terensku nastavu, tako da su oni svoj dan proveli daleko od škole.

Povodom Dana planeta Zemlje učenici 5.a i 5.b razreda Osnovne škole Molve su pod mentorstvom svojih razrednica Biljane Vargek Kantar i Marije Halaček izradili plakate kojima su pokazali važnost Centralne plinske stanice (CPS) Molve za razvoj Molva, njegov utjecaj na okoliš i njegovu povijest. Nakon toga su posjetili CPS, gdje su pod vodstvom gospođe Lidije Jaković, razgledavajući cijeli kompleks, saznali najvažnije informacije o funkcioniranju CPS-a i dobivanju zemnog plina. Poslije toga su se vratili u razred gdje su izložili svoje plakate i saznali da su Molve zahvaljujući nalazištima zemnog plina jedno od deset najbogatijih općina u Republici Hrvatskoj, što je utjecalo na razvoj kulturnog, društvenog i gospodarskog života u Općini Molve. Drugim izlaganjem koje se bavilo utjecajem CPS-a na okoliš, saznalo se da je CPS oslobođen optužbi da zagađuje okoliš i uzrokuje rak kod živih bića. Zadnjim izlaganjem, koje se bavilo poviješću CPS-a, moglo se saznati da se već u 12.stoljeću počelo s iskorištavanjem nafte, a 1981. godine CPS počinje s proizvodnjom zemnog plina. Na kraju su učenici na posebnim papirićima napisali vlastite eko poruke kojima potiču čuvanje okoliša i stavili ih u balone, koje su bacili na susjedno igralište u dječjem vrtiću „Pčelica“ Molve.

Učenici šestog razreda su sa svojim razrednicima Stankom Molnarom i Danijelom Večenaj organizirali akciju čišćenja okoliša jezera Sekuline, a nakon akcije su imali piknik te mogli uživati u čistom okolišu i svježem zraku.

Učenici sedmih razreda, uz pratnju učitelja Tomislava Čerepinka, Marine Đukin i Rajne Franjo, su Dan planeta Zemlje proveli u ugodnom i korisnom druženju sa zaposlenicima Radarskog centra Bilogora. Od voditelja radarskog centra, gospodina Nikolića, saznali smo kako je organiziran rad i dežurstva njihovih djelatnika, a iz prve ruke smo vidjeli i gdje se i kako prikupljaju podaci pomoću kojih se slažu vremenske prognoze. Bilo nam je zanimljivo vidjeti mjerne instrumente smještene u dvorištu, ali još su zanimljivije bile animacije naoblake, smjera i jačine vjetra koje smo mogli vidjeti u njihovom računarskom centru. Pošto je RC Bilogora smješten na 262 m visokom vrhu Lipica, bilo je zanimljivo pogađati koje sve objekte vidimo u daljini. Tako smo vidjeli silose u Đurđevcu, a u daljini i našu molvarsku crkvu. Nakon kiše, kad je vidljivost još bolja, moguće je vidjeti sve do mađarskog grada Pečuha. Jedina želja koja nam je ostala neispunjena je popeti se na vidikovac, no nažalost to je dozvoljeno samo zaposlenicima.

Integrirani nastavni dan povodom Dana planeta Zemlje osmaši su proveli na terenskoj nastavi. Posjetili su hidroelektranu u Donjoj Dubravi. Uz stručno vodstvo razgledali su prostor i okoliš elektrane te turbinu. Saznali su kako uz pomoć vode  nastaje električna energija. Obišli su akumulaciono jezero, branu te se upoznali s radom turbina i načinom funkcioniranja hidroelektrane. Osvrnuli su se i na utjecaj elektrane na okoliš,  na racionalno korištenje električne energije i održivi razvoj. Nakon elektrane pošli su u Varaždin gdje su u Cinestaru pogledali film i prokomentirali ga primjenjujući svoja znanja  iz medijske kulture. Pošto je kino u sklopu Lumini trgovačkog centra nisu mogli odoljeti, a da ne posjete nekoliko trgovina ovisno o interesu. Odmornih nogu nakon kina put su nastavili do Komune Cenacolo. U dvosatnom društvu bivših ovisnika spoznali su životne priče mladih koji su pošli stranputicom života. Saznali su kako su se oni našli u svijetu ovisnosti, kako su odlučili prestati i liječiti se te kako provode dane i kako funkcionira zajednica Cenacolo u kojoj ima muškaraca, žena, ali i obitelji s djecom. U zahvalu za iskrenu ispovijest i životnu pouku osmaši su darovali članovima zajednice  razne namirnice i higijenske potrepštine koje su sami prikupili. Bilo je to dva sata iskustva iz prve ruke, koje će zasigurno ostati u pamćenju svakog osmaša i nakon ovog susreta vjerojatno neće upasti u ralje ovisnosti. Na taj način izravno i najbolje su završili svoje istraživanje o ovisnostima i drogi. Predvečerje su proveli šećući gradom Varaždinom. Upoznali su taj barokni grad, njegove znamenitosti i osvježili se sladoledom. Umorni, ali prezadovoljni iznimno korisnom terenskom nastavom ispunjenom veoma ozbiljnim aktivnostima i razonodom osmaši su obilježili Dan planeta Zemlje i vratili se domu iskustveno bogatiji i ispunjeniji.

Tekst napisali:

Matej Ištvan, učitelj povijesti