« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

ZAVRŠNICA HUMANO -VOLONTERSKOG PROJEKTA „ŽELIM ZNATI, ŽELIM POMOĆI!“ UČENIKA 7.a RAZREDA OŠ MOLVE
Autor: Ivan Jaković, 6. 6. 2014.

Nakon prezentacije i obrane humano-volonterskog  projekta „Želim znati, želim pomoći!“ učenika 7.a razreda OŠ Molve na državnoj smotri projekata iz Građanskog odgoja u Zagrebu učenici su s  razrednicom Mirelom Paša prionuli pripremi završnice projekta.
U četvrtak 5.6.2014. organizirali su  druženje u prirodi, na obližnjem jezeru Sekuline,  za sve sudionike i suradnike u projektu.
Uz podršku i pomoć ravnatelja škole Ivana Jakovića druženje je organizirano za učenike Područne škole za djecu s teškoćama iz Đurđevca, predstavnike Općine Molve te mještane Općine Molve koji su osobe s posebnim potrebama.

Na druženju se okupilo  sedamdesetak osoba. Nazočnima su  se prigodno obratili  učiteljica Mirela Paša-voditeljica projekta, ravnatelj OŠ Molve Ivan Jaković, ravnateljica škole iz Đurđevca Katica Bratanović te zamjenik načelnika Mirko Paša.

Svečani dio druženja kulminirao je primopredajom prijenosnog računala kojeg su za Školu za djecu s teškoćama donacijom Općine Molve pribavili učenici 7.a s razrednicom Mirelom Paša i projektorom kojeg je potaknuta projektom darovala OŠ“G.Karlovčana „ iz Đurđevca.

Posebna je to bila i prigoda da se okupi i pozdravi članove zajednice koji su odrasle osobe s posebnim potrebama s područja Općine Molve. Prikupilo ih se petnaestak i bili su oduševljeni pozivom i druženjem. Osjetili su da nisu zaboravljeni i da su i oni ravnopravni članovi zajednice.

Posebno ih se dojmilo što su osobno i posebno i oni pozvani i postali sudionici projekta. Udomiteljica Nada Ereiz tom prigodom donijela je i kolače za sudionike druženja.

Toga dana empatije i tolerancije nije nedostajalo, a sedmaši su bili pravi domaćini. Svi smo bili isto, svi smo bili jedno. Zajedno smo razgovarali, igrali društvene i sportske igre, šetali i družili se.  Neki su se susreli s bivšim učiteljicama škole iz Đurđevca, neki su ostvarili nove kontakte i prijateljstva.

Kroz ovaj projekt mnogo je dobroga proizašlo od suradnje, novih iskustava i poznanstava do napredovanja osobnosti i prihvaćanja različitosti.

Najveća je dobrobit toga dana bila osjećaj da se jednim druženjem nekome uljepšao život, pokazalo da je važan, unijela neka novina i promjena u život te ostvarila nova uspomena i pokrenulo razmišljanje kako poboljšati nešto u zajednici.

Sedmi a razred s razrednicom Mirelom Paša pohvaljen je za poticanje socijalnih kontakata s osobama s posebnim potrebama, njihovo uključivanje u život zajednice, za vođenje projekta i  pomaganje vršnjacima s teškoćama u razvoju.

Mirela Paša