« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

Posjet Gradskoj knjižnici Đurđevac
Autor: Ivan Jaković, 12. 11. 2013.

7.11. 2013. treći razred naše škole i knjižničarska grupa, njih 38,bili su u posjeti GK Đurđevac povodom Mjeseca knjige.

Nakon srdačne dobrodošlice učenici su podijeljeni u dvije skupine : treći razred  otišao je na dječji odjel knjižnice, dok su knjižničari otišli u studijski odjel. Svaka skupina imala je zadatke koje su odlično realizirali .

Treći razred je nakon razgleda dječjeg odjela i knjiga od kojih su se jedva odvojili, radio čizmice majstora Mrkonje. Naime, tema razgovora je bio dječji roman Šegrt Hlapić, Ivane Brlić-Mažuranić  čiju stotu obljetnicu rođenja obilježavamo ove  2013. godine. Učenici su za pripremu čitali ovaj roman, tako da je knjižničarka vrlo lako komunicirala s učenicima o predviđenoj temi. Čizmice iz ove radionice izložene su na panou uz 3. razred u našoj školi.

Knjižničarska grupa  se prvo upoznala s osnovnim podacima o knjižnici i načinom posudbe knjiga. Nakon toga je uslijedila igra pronalaženja knjiga prema dobivenoj signaturi. Najspretnija učenica koja je prva pronašla knjigu po zadatku bila je Ena Halaček iz 5.b. Najsretnija učenica je bila Mihaela Popec, također iz 5.b razreda jer je pronašla knjigu sa zlatnom karticom. To joj je osiguralo vrijednu nagradu- dječji roman !

Nakon igre pronalaženja knjiga, uslijedio je rad po grupama.

Jedna grupa je radila straničnike za knjige posebnom salvetnom tehnikom i ispisivala  na njih stihove Božice Jelušić izabrane iz njezinih zbirki pjesama.

Druga grupa je radila plakat za  književni susret s Božicom Jelušić. Tema plakata je  kratki životopis književnice, popis knjiga napisanih za djecu, nekoliko njezinih pjesama i crtež Dvorca Barnagor o kojem je pisala u svojoj posljednjoj knjizi.

Sve ovo rađeno je s namjerom da se djeca što bolje pripreme za skori književni susret s Božicom Jelušić.