ČETVRTAŠI U ZAGREBU
Autor: Dubravka Jaković, 25. 10. 2023.

Učenici 4. razreda, 24. listopada, posjetili su Zagreb. Razlog posjeta bio je upoznati glavni grad Republike Hrvatske posjetom i razgledavanjem značajnih ustanova, kulturno-povijesnih spomenika, muzeja i kazališta. Spoznati da je Zagreb danas političko, kulturno, upravno, zdravstveno, prosvjetno i sportsko središte Republike Hrvatske.

Polazak autobusom bio je ispred škole u 7.15 sati. Prvo stajanje bilo je u Spomen-području Baruta koje je podignuto u spomen stradalima i poginulima u obrani Bjelovara u Domovinskom ratu.

Dolaskom u Zagreb najprije su posjetili kazalište Dubrava i gledali vrlo zanimljivu i poučnu predstavu „Šuma Striborova“. Nakon predstave i kraće šetnje Ilicom, najduljom ulicom u Zagrebu, imali su ručak u restoran Medvedgrad.

Nakon ručka posjetili su Tehnički muzej, a zatim išli u odlazak i razgled kulturno- povijesnih znamenitosti grada uz stručno vodstvo. Najprije su vidjeli zgradu Hrvatskog narodnog kazališta, skulpturu Nikole Tesle, zatim se uspinjačom popeli na Gornji grad. Upoznali značaj kule Lotrščak i topa, vidjeli stare plinske ulične lampe koje su pokušali uz stručnu pomoć i upaliti, obišli Markov trg, vidjeli Crkvu sv. Marka, Saborsku palaču i Banske dvore-sjedište Vlade, najstariju apoteku u gradu, Kamenita vrata, tržnicu Dolac, katedralu, Europski trg i glavni gradski trg- Trg bana Josipa Jelačića. Ponovili su uz pomoć velike makete grada, gdje se trenutno nalaze, koje znamenitosti su posjetili i gdje se one smještene. Nakon okrijepe u Krašu, vozeći se tramvajem, došli su do Trga kralja Tomislava i upoznali njegove kulturno- povijesne znamenitosti.

Pomalo umorni krenuli su prema kući uz zaustavljanje i okrijepu u McDonald s.

Sretni i obogaćeni novim spoznajama vratili su se u Molve u večernjim satima.