UČENICI PREDMETNE NASTAVE OBILJEŽILI HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN
Autor: Tomislav Čerepinko, 19. 9. 2023.

Hrvatski olimpijski dan je manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja.

Vanjska poveznica olimpizma je bijela majica „zastava prijateljstva”. Naime, bijela podloga olimpijske zastave na kojoj je ucrtano pet krugova danas je općeprihvaćen olimpijski simbol univerzalnog Fair playa, prijateljstva i mira.

Naši „Veliki olimpijci“ - učenici i učenice predmetne nastave su 18. rujna, s učiteljem tjelesne i zdravstvene kulture Tomislavom Čerepinkom, obilježili Hrvatski olimpijski dan. Na četiri postavljena terena imali su priliku malo više upoznati olimpijski sport badminton.

Badminton je olimpijski sport od Olimpijskih igara u Barceloni 1992. Badminton je igra između dva igrača ili dva para igrača koji odbijaju lopticu preko mreže sve dok ne dođe do pogreške, odnosno dok neka od strana ne osvoji bod. Pogreška je ako loptica padne na pod, udari u mrežu ili igrača, ili ako je isti igrač ili par udari dva puta za redom. Bod se osvaja ako loptica padne na tlo na suprotnoj strani igrališta unutar granica određenih za igru. Loptica koja padne na crtu je dobra. Server koji je izgubio bod gubi pravo da nastavi sa serviranjem te tada primatelj postaje serverom. Igra započinje servisom koji se izvodi iz unutrašnjosti servisnoga polja. Pri servisnom udarcu i loptica i glava reketa moraju biti ispod visine serverovog kuka. Nakon servisnog udarca igrači se mogu slobodno kretati po svojoj polovini terena i udarati lopticu na svim visinama. Servis se izvodi uvijek iz desnog servisnog polja ako server još nije osvojio bod ili ako je osvojio parni broj bodova u gemu. Servis se izvodi uvijek iz lijevog servisnog polja ako je server osvojio neparni broj bodova u gemu. Igrač koji uzvraća servis (primatelj) mora uvijek stajati u dijagonalno nasuprotnom servisnom polju. Primatelj mora mirovati dok se servis ne izvede.

Učenicima su ponovljena  pravila igre, pokazan im je osnovni stav, držanje reketa, hvatovi i udarci u kojima se ti hvatovi koriste. Također izvodili su forhend i backhand servise. Na kraju, igrajući međusobno, dobro su se zabavili i primijenili naučeno.