ČETVRTA MOBILNOST U SKOLPU ERASMUS+ PROJEKTA R.A.I.N.B.O.W. - NJEMAČKA
Autor: Ivan Jaković, 6. 12. 2019.

Učenici i učiteljice OŠ Molve su od 24. do 30. studenog sudjelovali  na četvrtoj mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta „R.A.I.N.B.O.W.“ u njemačkom gradu Kappelnu u pokrajini Schlesswig-Holstein. Putovali su učenici Matej Gašparić, Josip Kokša, Nikola Vincek i Regina Halaček, uz pratnju učiteljica Mirjane Kelemin i Marije Halaček.

Glavna je tema projekta poticanje na čitanje, a u ovoj mobilnosti – recepti poznatih jela. Tako su partneri iz Hrvatske, Grčke, Španjolske, Njemačke, Poljske i Finske pripremili ilustrirani recept, kulinarski video te praktičnu pripremu jednog prepoznatljivog jela iz svoje zemlje. Učenici OŠ Molve kuhali su poznatu paradajz juhu s domaćim „mudlinima“, koja se svima svidjela. Osim toga, pripremale su se i priče i pjesme za veliki adventski kalendar. Odabrali smo staru hrvatsku pjesmu „U to vrime godišta“ i preveli je na engleski jezik, zatim opis običaja za Badnjak i Božić, božićnu priču Zekanu te pjesmu o dočeku Nove Godine. Ilustracije uz tekstove izradile su učenice Renata Lodeta i Magdalena Balogović. Prezentacija je održana u školi pred svim partnerima, a prikazan je i film naše škole o donošenju badnjaka u kuću i poznatom „gatanju“, snimljen još prije šest godina.

Dio projektnih aktivnosti proveden je u školi učenjem temeljenim na igri te prisustvovanjem nastavnim satima. Tako su učenici mogli usporediti nastavu u svojim školama s velikom njemačkom školom koju pohađa više od 750 učenika. Tijekom susreta s ravnateljem škole Thomasom Hellmuthom, učiteljice su prigodnim darovima promovirale općinu i školu Molve.

U drugome dijelu aktivnosti ponuđeno je povijesno predstavljanje znamenitosti ove njemačke pokrajine: muzej o Vikinzima s radionicom izrade narukvica od kože, kostimirani razgled baroknog dvorca Gottorf te gradova Flesnburg i Luebeck s poznatim tvornicama marcipana. Našim se putnicima najviše svidio muzej suvremene znanosti u kojemu se svi izloženi predmeti mogu i trebaju isprobati. Učenici su više od dva sata uživali u istraživanju vezanom uz zakone fizike, optičke iluzije i varke, igru ogledala i drugo.

Cijeli je tjedan protekao radno, doslovce od jutra do mraka – mogli bismo reći „od mraka do mraka“, s obzirom da je ujutro u pola osam vani još mrkli mrak….. Domaćini su svojim gostima pružili puno informacija, otkrili nepoznato, omogućili učenje kroz rad i iskustvo. „Zamjenske“ su obitelji također bile zadovoljne našim učenicima koji su bili poželjni gosti, dragi i pristojni. Ovo je ujedno i pohvala njihovim roditeljima na dobrome odgoju te učiteljima na odličnome poznavanju i korištenju engleskim, ali i njemačkim jezikom.

Na povratku kući ekipa OŠ Molve razgledala je i veliki lučki grad Hamburg, povezujući tako i znanja iz geografije s panoramskim pogledom na grad s velikog vidikovca na zgradi Elbphilharmonie. Vraćajući kući već su se kovali planovi za novu mobilnost u Finsku i predstojeću videokonfereciju književnog kluba.

Marija Halaček, prof.